נגישות

פרופ׳ אבי ריבקינד מהדסה נבחר להדליק משואה ביום העצמאות 2023!

מנכ״ל הדסה, פרופ׳ יורם וייס: ״בחירה ראויה ומתבקשת. פרופ׳ ריבקינד הוא כירורג אנושי ומקצועי, הקשור בקשרי עבותות בהתפתחותה ובשמה המפואר של הדסה בארץ ובעולם״.

נדמה שאין אדם במדינת ישראל שלא מכיר את פרופ׳ אבי ריבקינד, כירורג בכיר ומומחה לטראומה במרכז הרפואי הדסה.

מי שיזם והקים את יחידת הטראומה הראשונה בישראל, אצלנו בהדסה עין כרם בשנת 1992, כיהן כמנהל המחלקה הכירורגית וניהל את אגף רפואה דחופה וחירום בבית החולים ונחשב למוביל התחום בארץ ובעולם.

בשנת 1973 החל פרופ׳ ריבקינד את לימודי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה.

בשנת 1980 החל התמחות בכירורגיה כללית, תחת שרביטם של פרופ' נתן זלץ, חתן פרס ישראל לרפואה, ופרופ' אריה דורסט ולאחר מכן התמחה ביחידת שוק טראומה של אוניברסיטת מרילנד בארצות הברית.

עם חזרתו לישראל, השתתף ריבקינד בהקמה של יחידת הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם, מיזם שעורר לא מעט ספקות באשר להצלחתו ולנחיצותו.

כשנחנכה בשנת 1992, הייתה זו יחידת הטראומה הראשונה והיחידה בישראל.

אל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם הגיעו לאורך השנים פצועים מאירועי טרור בירושלים, מהאינתיפאדה הראשונה והאינתיפאדה השנייה ומארועי הטרור שבאו לאחריהן.

פרופ׳ ריבקינד, מומחים בכירורגיה, טיפול נמרץ, בכלי דם ובאורתופדיה וצוותי היחידה - טיפלו באלפי פצועים שהגיעו ברובם במצב קשה ואנוש לבית החולים והצילו חייהם של רבים.

מלבד מומחיותו בטראומה, תחומי התמחותו העיקריים של פרופ' ריבקינד הם ניתוחי וושט-קיבה, גידולי המעי הגס, כירורגיה של השד וניתוחים להסרת גידולים ממאירים ושפירים בחלל הבטן, בגישה פתוחה ולפרוסקופית.

עם השנים, נסיונו בהתמודדות עם פצועי הפיגועים הקשים, הצלת חייהם של רבים וקידום התחום בישראל, הביאו לבקשות רבות ממדינות ברחבי העולם - לטפל בפצועים קשים שנפגעו בארועי טרור או אסונות גדולים.

בין היתר טיפל בפצועי הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה (AMIA) בבואנוס איירס ב-1994, בנפגעי הפיגועים בקניה (2002), בנפגעי הצונאמי בסרי לנקה (2004), ובנפגעי אסון סופת השלגים ברכס אנאפורנה (2014).

פרוייקט הדגל הנוסף אותו הקים פרופ׳ ריבקינד לפני 15 שנים, הוא

״צעירים נוהגים אחרת״, במסגרתו עוברים תלמידי תיכונים בירושלים השתלמות מטלטלת המציגה בפניהם את

תוצאותיהן ההרסניות של תאונות הדרכים.

יחד עם הנהלת הדסה ואגף הבטיחות במנח״י בעיריית ירושלים, הקים מערך מקצועי המציג בפני התלמידים - הנמצאים בשלב לימודי הנהיגה, את הטיפול במערך הטראומה בנפגעי התאונות, את ההשלכות המשפחתיות והרגשיות ואף מאפשר מפגש מרגש ומטלטל עם נכה בכיסא גלגלים שנפצע בתאונת דרכים קשה.

אלפי בני נוער השתתפו עד כה בתוכנית, הפועלת בשני בתי החולים של הדסה עד היום ומשמשת פרוייקט דגל ברמה הלאומית.

*מנכ״ל הדסה, פרופ׳ יורם וייס:*

״פרופ׳ ריבקינד הוא בחירה ראויה ומתבקשת והבשורה כי ידליק משואה ביום העצמאות עוררה שמחה אמיתית בקרב עובדי הדסה והנהלתה ובקרב הדירקטוריון.

אבי הוא כירורג אנושי ומקצועי, הקשור בקשרי עבותות בהתפתחותה ובשמה המפואר של הדסה בארץ ובעולם ובמיוחד אדגיש את תרומתו לטיפול בנפגעי הטראומה, תחום אותו הוביל במדינת ישראל.

אני מברך אותו בשם אנשי הדסה ובשמם של אלפי חולים אשר חבים לו תודה עמוקה על הצלת חייהם״.

*עם ההודעה על זכייתו, אמר פרופ׳ ריבקינד:*

״הבחירה המכובדת להדלקת המשואה הפתיעה אותי ובד בבד מסבה גאווה עצומה והתרגשות רבה.

זוהי סגירת מעגל עבורי ועבור משפחתי, וכבן לניצולי שואה אשר חוו תלאות קשות ביותר עד הגעתם ארצה, אני מקדיש להם את התואר והכבוד הגדול.

תודתי לוועדת הבחירה ולשרה רגב על ההכרה בעשייתי ובתרומתי למדינת ישראל״.