נגישות

"הבאתי בן לעולם" - זה משפט שחלמתי לומר כל כך הרבה שנים

"הבאתי בן לעולם" - זה משפט שחלמתי לומר כל כך הרבה שנים"

שאפו לצוות בהדסה!

רינה לא חשבה שתוכל להרות בשל מחלת כליות ולב ממנה היא סובלת כבר למעלה מעשור, אך בזכות שיתוף פעולה של צוות רב מקצועי מהמרכז הרפואי הדסה, השנה זכתה לחבוק בן ראשון

רינה בת ה- 32 מירושלים, עוברת כבר מעל עשר שנים טיפולי דיאליזה בשל מחלה גנטית בכליות שגורמת לקריסתן. לאחר שהתחתנה ניסתה מספר פעמים להרות ללא הצלחה ולאחר הפלה שחוותה, היא אובחנה עם היצרות מולדת במסתם המוביל מהלב לאבי העורקים.

המחלה הכלייתית והמחלה הלבבית מהן סבלה סיכנו אותה מאוד וההיריון עליו חלמה, כך הובהר לה - הוא משהו שהיה עלול לעלות בחייה.

כשנכנסה שוב להריון היא פנתה לד"ר ג'וש רוזנבלום בית החולים הדסה עין כרם, מומחה להריון בסיכון על מנת שייעץ ברגע הסבוך. כשסיפרה לו את מצבה, התחיל עבורם מסע משותף ומאתגר.

ד"ר רוזנבלום מספר: "רינה הגיעה אלי כשהיא ממש אובדת עצות. היא עברה הפלה בשבוע מתקדם ומחלות הרקע איתן הגיעה לא אפשרו לטפל בה בדרכים שאנחנו רגילים אליהן.

כאשר נכנסה שוב להריון ידעתי שכדי לשמור על ההיריון ועל החיים שלה נצטרך לחשוב מחוץ לקופסא. חברתי לד"ר אופיר אייל, נפרולוג בכיר בבית החולים הדסה, אצלו הייתה מטופלת בשנה האחרונה ולד"ר דנה צפת מנהלת מרכז לב בריאות האישה בהדסה.

במשך כל חודשי ההיריון צוות רב תחומי מכל המקצועות הללו עקב אחרי רינה ואף בוצעה לה תפירה של צוואר הרחם, אותה עברה בהרדמה מיוחדת על ידי מרדימים מומחים בשל הבעיה בלב ובכליות מהן סבלה", הוא מתאר.

"ככל שהתקדם ההיריון- כשאנו מלווים אותה באופן צמוד, ראינו כי ההיצרות במסתם הלבבי מחמירה והמעקב אחר מצבה הפך ליותר ויותר הדוק.

היא עברה לקבל את טיפולי הדיאליזה שש פעמים בשבוע, ביחידת הדיאליזה של הדסה עין כרם, שם אחיות הדיאליזה טיפלו בה יום יום באופן מסור ומאוד אינטנסיבי ובינן לבין רינה נוצר קשר חם מאוד".

"בתחילת הטרימסטר השלישי, כשעומס ההיריון מתגבר, רינה התחילה להרגיש קוצר נשימה במאמצים קלים ודפיקות לב" מוסיף ד"ר רוזנבלום. "אחרי דיון רב-צוותי ושיחות עומק איתה ועם המשפחה, הוחלט לנסות לפתוח את המסתם כדי לאפשר לה לעבור את ההיריון בשלום ובשבוע 22 היא הוכנסה לחדר צנתור.

ד"ר דוד פלנר, מנהל יחידת הצנתורים בהדסה וד"ר גבי אלבז, מצנתרת בכירה, הצליחו להכניס לה מסתם תותב ומיד אחרי הפרוצדורה הרגישה שיפור תפקודי משמעותי".

בזאת לא תמו הקשיים. ההיריון הכ עדין המשיך לאתגר את רופאי הדסה, והם נלחמו יחד עם רינה לשמור עליה ועל ההיריון לכל אורכו.

"בשבוע 28 אושפזה רינה אצלנו במחלקה להריון בסיכון בהדסה עין כרם, שם עקבנו אחריה באופן צמוד מאוד במשך תקופה ממושכת. כשלחצי הדם שלה התחילו לעלות, הוחלט להכניס אותה לזירוז לידה על מנת לשמור עליה ועל התינוק.

צוות רב תחומי אשר כלל רופאי נשים, מרדימים, נפרולוגים, קרדיולוגים, רופאי ילדים והמיילדות תיאם את כל פרטי הלידה וניהל אותה כמבצע של ממש.

בזכות שיתוף פעולה וטיפול הדוק ורינה זכתה ללדת בלידה רגילה בן ראשון אצלנו בהדסה וזו הייתה התרגשות עצומה".

"הבאתי בן לעולם", אומרת רינה. "זה משפט שחלמתי לומר כל כך הרבה שנים. מהרגע שנכנסתי לבית החולים ד"ר רוזנבלום עטף אותי ושידר הרבה בטחון ורוגע, יחד עם ד"ר צפת וד"ר אייל שהיו זמינים ורגישים למצב שלי תמיד. במשך שלושה חודשים הייתי מאושפזת במחלקה להריון בסיכון וזה הפך להיות כמו הבית השני שלי", היא מחייכת. "הצוות של הרופאות והרופאים וכל האחיות היה ער לכל הבעיות שלי, וכל דבר שעברתי זכה להתייחסות וכולם עבדו כל הזמן יחד. גם כשהיה לי קצת קשה תמיד דאגו להרגיע אותי ולתמוך בי, בזכותם זכינו כנגד כל הסיכויים להביא בן ולהגדיל את המשפחה".