נגישות

הסוף לביצוע ביופסיה חודרנית לגילוי סרטן השד?

אישוש האבחנה לסרטן השד מתבצע ברוב המקרים על ידי בדיקת ביופסיה, במסגרתה נלקחת דגימת תאים מהשד לצורך אבחון האם הממצא החשוד הוא שפיר או סרטני. הבדיקה נלקחת בעזרת מחט חודרנית, בהרדמה מקומית ולרוב תחת אולטרסאונד ומלווה בתחושה לא נעימה ולפעמים בדימום מקומי וכאב שחולף עם הזמן. במחקר חדש שבוצע על ידי חוקרים ממכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה והאוניברסיטה העברית, ד"ר אלברט גרינשפון, ד"ר אביעד זיק וד"ר ג'וש מוס, הצליחו ליישם שיטה אותה הם מכנים "ביופסיה נוזלית" שהיא בדיקת דם רגילה הנלקחת מהזרוע של המטופל אצלו נמצא ממצא מחשיד, ומאפשרת להפיק מידע רב על הממצא החשוד מבלי לדקור את האזור באופן ישיר. שיטה זו כך מקווים, תמנע בעתיד בדיקות ביופסיה חודרניות. השיטה פותחה בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית ע"י פרופ' יובל דור וד"ר יהודית שמר.

ד"ר אלברט גרינשפון, ממכון שרת לאונקולוגיה בהדסה וממובילי המחקר: "מדובר במחקר שאנו עובדים עליו כבר מספר שנים. בטיפולים אונקולוגים הצוות הרפואי מבצע מעקב אחר הגידול על מנת לראות אם הוא מגיב לטיפולים ואיך הוא מגיב אליהם, זהו תהליך מאוד קריטי להחלמת המטופל. במחקר שביצענו גילינו כי דרך בדיקת דם פשוטה אנחנו יכולים לעקוב אחר התגובה של הגידולים לטיפולים אונקולוגים ועל הישנות המחלה - מאחר והיום אנחנו יודעים לומר שגידול ממאיר שולח חלקים שלו ((DNA לתוך זרם הדם, ראינו כי בשל כך ניתן להפיק מידע רב על הגידול בלי לדקור אותו באופן ישיר.

על ידי בדיקה של אותו DNA אפשר לבדוק מהו המקור של הגידול וגם ללמוד עליו במידה והוא סרטני – האם הוא אגרסיבי, האם יש לו מאפיינים מיוחדים שאנחנו צריכים להתייחס אליהם במתן הטיפול לחולה ועוד.

גידולים שפירים שולחים פחות DNA לזרם הדם ולכן בדיקת הדם יכולה להוות סינון מהותי. שלושת רבעי מהמקרים בהם אנשים נשלחים לבדיקות על מנת לאשש גידול סרטני מתגלות שליליות ולכן החשיבות הרבה לביצוע "ביופסיה נוזלית" והסינון המקדים. הפרוצדורה תוכל לחסוך למטופל את עוגמת הנפש הכרוכה בפרוצדורה פולשנית , ואי נוחות המון משאבים למערכת הבריאות .

במהלך המחקר שביצענו כיוונו ספציפית עבור סרטן השד. השכיחות של סרטן השד באוכלוסייה מאוד גבוה ויש החשיבות עליונה בגילוי מוקדם וניטור שלו.

בעזרת הבדיקה יהיה ניתן לבצע בעתיד בדיקות סקר באוכלוסייה ולאתר אנשים חולים בשלבים מאוד מוקדמים ובכך לשפר את סיכוי ההחלמה שלהם ובכך לחסוך המון משאבים יקרים- זה יותר זול, והפרוצדורה הרבה יותר פשוטה מה שיאפשר את הנגישות לחתך רחב באוכלוסייה. הבדיקה אף תאפשר מעקב שבועי אחר חולים מטופלים, ובכך לדייק יותר את הטיפול".

לצורך הרחבת המחקר קיבל ד"ר גרינשפון מענק של 200,000 דולר עבור מחקרו בנושא סרטן השד מהקרן הישראלית לחקר הסרטן (ICRF) ומהאגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ASCO). המחקר מתבצע בהנחיית פרופ' ביאטריס עוזיאלי, מנהלת היחידה לשרותים אמבולטורים במכון שרת לאונקולוגיה ובשיתוף המרכז לאבחון מחלות שד בבית החולים הדסה עין כרם, בראשותה של ד"ר תמר סלע מנהלת המרכז.

ד"ר גרינשפון מוסיף: "אחת מכל שמונה נשים יאובחנו עם סרטן השד במהלך חייהן. בארה"ב לבדה, עוברות בשנה כמיליון נשים ביופסיית שד ולכעשרים אחוז מהן בלבד מגיעה אבחנה חיובית. השיטה הסטנדרטית לביצוע ביופסיה היא פולשנית וכוללת הכנסת מחט לתוך השד ומלווה באי נוחות.

במחקר בכוונתנו לשפר עוד יותר את שיטת הביופסיה הנוזלית שלנו ולאפשר הרחבה של הבדיקה לאינדיקציות נוספות. אם נצליח, נוכל לחסוך ביופסיית מחט בשמונים אחוז מן המקרים ולשנות לחלוטין את המעקב והדיוק בטיפול עבור מטופלים אונקולוגים!".