נגישות

כאב ראש אחורי הנובע ממתח

כאב ראש אינו מתחיל במוח, כפי שרבים חושבים. למעשה כאבי ראש הם תוצאה של פעילות בלתי תקינה של כלי דם, עצבים - ובמקרה של כאבי ראש שנובעים ממתח - בשרירי הראש.

כאבי ראש הנובעים ממתח מתחילים בדרך כלל בשעות אחרי הצהריים . בדרך כל הם גורמים בתחילה כאב ראש קל או בינוני. הוא יכול להיות מורגש בכל הראש או מוגבל לחלק הקדמי, האחורי או העליון של הראש. אנשים רבים מתארים את התחושה כמעין חגורת לחץ על הראש.

מומחים לנושא מאמינים כי כאב ראש של מתח נגרם מהידוק - התכווצות של שרירים בגולגולת או בצד האחורי של הצוואר. מגוון של גורמים רגשיים ופיזיים יכולים לעורר את לחץ השרירים הזה. סקר אחד דיווח שסטרס - מתח - הוא הגורם הנפוץ ביותר לכאבי ראש . גורמים מעוררים אחרים הם דילוג על ארוחות, חוסר שינה , ועייפות. בעיות גופניות כמו מאמץ של העיניים, פגיעה בחוליות הצוואר, ויציבה גרועה גם הם יכולים לשמש כזרז לכאבי ראש.

הטיפול בכאב ראש אחורי

את כיווץ השרירים של כאב הבא ממתח קשה לשחרר. תרופות נגד כאבים ללא מרשם ואף תרופות נגד כאבים הניתנות במרשם אינן עוזרות הרבה מאחר והן מטפלות רק בסימפטום שלכאבי הראש - בכאב, מבלי לטפל בסיבה האמיתית -התכווצות השרירים בראש. אם משתמשים בהן יותר מדי כאב הראש עלול בהדרגה להופיע בתדירות גבוהה יותר, ומה שגרוע מכך, אם לוקחים כדורים נגד כאבים יותר מאשר יומיים בשבוע, בעיקר כאלה שמכילים קפאין, הדבר עלול לגרום לתרופות אחרות נגד כאבי ראש להיות פחות אפקטיביות. הדרך הטובה ביותר לעצור את כאבי הראש הינו לטפל בסיבה - שהיא התכווצות השרירים.

יש לשוחח עם הרופא על תרופות שאינן תרופות נוגדות כאב.

תרופות נוגדות דכאון מסויימות, אפקטיביות במיוחד לטיפול בכאב ראש אחורי הנובע ממתח. מאחר והן גורמות לנמנום, תרופות אלה מועילות למי שסובלים מכאבי ראש ממתח ומנדודי שינה.

הרופא יכול גם לרשום תרופה קצרת טווח הפועלת במהירות אשר משחררת את שרירי הראש והצוואר. על אף שתרופות אלה אינן משחררות כאבי יותר מאשר תרופות רגילות נגד כאבים , הן יעילות יותר מאחר והן פועלות על סיבת כאב הראש. תרופות כאלה עובדות מהר - תוך 15 עד 30 דקות. גם הן עלולות לגרום לנמנום ועייפות לכן יש להמנע מנהיגה או תפעול ציוד מסוכן כאשר לוקחים אותם.

תרופה משחררת כאבים ארוכת טווח יכולה למנוע את הופעת כאבי ראש מסוג מתח. תופעות הלוואי דומות לאלה של תרופות משחררות שרירים קצרות טווח. כדי לצמצם את האפשרות שתופעות הלוואי יפריעו בשגרת היום יש לקחת תרופות אלה רק לפני השינה.

אתרו את נקודות הלחץ שלכם וטפלו בהן. יש אנשים הסובלים מכאבי ראש של מתח עם רגישות באזורים מסויימים בצוואר או בכתפיים. כאשר נוגעים בהם בנקודות אלה הן מעוררות את כאבי הראש. אם הרופא מזהה אצלך נקודות אלה בבדיקה הפיזית וטיפולים אחרים אינם עוזרים, יש אפשרות להזריק משככי כאבים מקומיים בנקודות אלה אשר יפסיקו את הכאב וימנעו את הופעת כאבי הראש.

נסו טיפולים אלטרנטיביים. אפשר לנסות טכניקות שונות לשחרור כאבי ראש ממתח. אך יש לתרגל טכניקות כאלה בקביעות ועדיף על בסיס יומיומי. הדבר הפשוט ביותר הוא, לשים כרית חימום לצוואר או לכתפיים לשחרור השרירים. כמו כן, הרופא יכול לתת לך מספר תרגילים או להפנות אותך לפיזיותרפיה לצורך זה.

מניעת כאבי ראש ממתח

אל תדלגו על ארוחות

דאגו למספיק שעות שינה

דאגו לא להגיע לעייפות יתר.

מתי כאב ראש עשוי להעיד על בעיה רצינית יותר?

כ-95% מכאבי הראש אינם נגרמים בכלל מחלה או מבנה לא נורמלי. אבל כאשר מופיעים הסימפטומים הבאים מופיעים הם עלולים להצביע על בעיה רפואית רצינית ויש לפנות לעזרה רפואית מהירה:

כאב ראש פתאומי חד (עם או בלי התקשות של הצוואר)

כאב ראש עם חום

עוויתות

כאב ראש שבא אחרי מכה בראש

תחושת בלבול או איבוד הכרה

כאב ראש יחד עם כאבים בעין או באוזן

כאב ראש עקשני ומתמשך כאשר קודם לכן לא סבלת מכאבים

כאבי ראש בליווי לחץ דם גבוה