נגישות

היחידה לאורתופדיה ילדים

יחידה לאורתופדיה ילדים בבית החולים הדסה היא בין היחידות המובילות בארץ בתחום טיפולים בבעיות מערכת התנועה בילדים.

היחידה לאורתופדיה ילדים

צוות היחידה לאורתופדיה לילדים מונה רופאים מומחים שעברו השתלמויות בבתי החולים המובילים בעולם בתחום. כך, מתאפשר מתן מענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר למגוון בעיות אורתופדיות מוכרות, מולדות ונרכשות לתינוקות, ילדים ומתבגרים מכל הארץ והעולם. אבחון המחלות, תכנון וביצוע הניתוחים מתבצע בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום.

מטופלי היחידה ובני משפחתם נהנים מיחס אישי וטיפול מסור מצד רופאי היחידה וצוות האחיות במחלקת האישפוז ובמרפאות.

פעילות היחידה כוללת:

פעילות כירורגית: ניתוחים אלקטיביים מתוכננים ודחופים על מנת לטפל בשברים ובמחלות זיהומיות של מערכת השלד. ברוב המקרים ילדים מתקבלים לניתוח דחוף דרך חדר מיון.

פעילות מרפאתית: מעקב והמשך טיפול אמבולטורי לאחר אישפוז וטיפול ניתוחי, בדיקת מטופלים המופנים על ידי רופאי הקהילה ורופאי חדר המיון. פעילות מרפאתית מתרחשת במרפאה הרב תחומית בביה״ח השיקומי ״אלין״ בו יש ריכוז של מטופלים עם מחלות נוירו-מוסקולריות. שיתוף הפעולה עם ביה״ח ״אלין״ מאפשר שיקום מקצועי ביותר ויעיל לילדים שעברו ניתוחים על ידי צוות היחידה ותוצאות הטיפול טובות ביותר עם החזרה מהירה לתפקוד רגיל.

פעילות אקדמית: צוות רפואי של היחידה מנהל מחקרים ומפרסם אותם הן בכנסים מחקריים בארץ ובעולם, ובכתבי עת מובילים בתחום. חלק חשוב מפעילות היחידה היא הוראה אקדמאית לסטודנטים לרפואה, מתמחים, רופאי ילדים ורופאים במקצועים שונים בבית החולים וקהילה.

תחומי הטיפול:

שברים וסיבוכי שברים: טיפול כירורגי ושמרני בכל סוגי השברים והחבלות שמערבים שרירים וגידים (כמו קרעים), כמו גם שברים מורכבים ותוך פרקיים. בנוסף, היחידה מטפלת בסיבוכי שברים שנוצרו כתוצאה מפגיעה בלוחית הצמיחה שעלולה להוביל לעיוות בגפה או הבדל באורך הגפה, טיפול בעוותים כתוצאה ריפוע השבר בעמדה לא מקובלת.

בעיות פרק ירך ואגן: טיפול בדיספלזיה פרקי ירכיים (DDH) בתינוקות, ילדים, מתבגרים ומבוגרים הצעירים. שיטות הטיפול ביחידה כוללות טיפול ברצועות ״פאבליק״, שיחזור של הפריקת פרק ירך וקיבוע בגבס ספייקה, טיפול ניתוחי רקונסטרוקטיבי שכולל אוסטאוטומיות ירך – אגן ושיחזור פתוח פריקת פרק ירך. יחידת אורתופדית ילדים בהדסה היא בעלת הניסיון הכי גדול בארץ של ניתוח אוסטאוטומיה פרי-אצטבולרית על שם ״גאנס״.

מחלות נוירו-מוסקולריות כולל שיתוק מוחין ומנינגוצלה (Spina bifida): ביחידה מתבצעים ניתוחים, הכוללים ניתוחי הארכת גידים וניתוח רקונסטרוקטיבי של המפרקים, טיפול בקונטרקטורות ועוותים בגפיים. שיתוף הפעולה עם ביה״ח השיקומי ״אלין״ מסייע בשיקום מקצועי ויעיל לילדים עם מחלות נוירו-מוסקולריות ותוצאות הטיפול טובות ביותר עם החזרה מהירה לתפקוד רגיל.

עיוותים ואי-שוויון גפיים מולדים ונרכשים: במסגרת הטיפול בתיקון עיוותי גפיים רופאי היחידה משתמשים בשלוש שיטות מתקדמות:

תיקון הדרגתי על ידי סגירת לוחית הצמיחה זמנית (Hemi-epiphysiodesis). תיקון זה מאפשר תיקון אצל ילדים שעדיין בתהליך הגדילה. לאחר הניתוח אין צורך בקיבוע בגבס ומותרת דריכה מלאה ישירות לאחר הניתוח. אין צורך באישפוז ממושך.

תיקון אקוטי על ידי אוסטאוטומיה של העצם עם קיבוע פנימי בעזרת פלטה או מסמר תוך לשדי. בדרך כלל תיקון שכזה לא דורש קיבוע נוסף בגבס ומתאפשרת הפעלה מיידית של המפרק.

אוסטאוטומיה של העצם ותיקון הדרגתי באמצעות מערכת מקבע חיצוני הטבעתי הממוחשב שמאפשר תיקון מדיוק של העוות ודריכה מלאה ישירות לאחר הניתוח.

בטיפול באי-שוויון אורך רגליים, נעשה שימוש במקבע חיצוני טבעתי ממוחשב ומסמר תוך לשדי מתארך (Precise nail). שיטות אלה מהוות פתרון לאחת מהבעיות הסבוכות ביותר באורטופדיית ילדים אשר בעבר הצריכו קטיעות או מכשור רפואי.

ניתוחים רקונסטרוקטיבים וטיפול כירורגי במומים מולדים, תסמונות גנטיות שונות, מחלות מטבוליות ואנדוקריניות: תיקון מומים מולדים, עיוותי גפיים מולדים כמו חוסר חלקי מולד וטיפול ניתוחי בעיוותי גפיים כתוצאה מדיספלזיות סקלטליות מולדות (כדוגמת אכונדרופלזיה וכונדרודיספלזיות).

ביעות ועוותים כפות רגליים: טיפול בכף רגל סוסנית קלובה (Clubfoot), טיפול בגבסים וטיפול ניתוחי (Congenital vertical talus), הלוקס וולגוס (Hallux valgus) מטופל בשיטה מסוג minimal invasive שמאפשרת דריכה ישירה לאחר ניתוח ללא צורך בגיבוס, טיפול ברגל שטוחה (Flat foot) בגישות שונות (כולל Arthroreisis מסוג minimal invasive שמאפשרת דריכה ישירה לאחר הניתוח ללא צורך בגיבוס), קואליציה טרזלית (Tarsal coalition), עצמות מסרק קצרות (Brachymetatarsia) ועוד.

מחלות זיהומיות במערכת השלד.

ניתוחים רקונסטרוקטיבים ותיקון עוותים בגפיים העליונות: טיפול בעוותים כתוצאה מזיהום, עצירת גדילה פוסט-טראומטית, עוותים אחרים מולדים ונרכשים.

פגיעות מולדות במקלעת הברכיאלית (Brachial Plexus injury): טיפול בבעיות מערכת התנועה, שנוצרו כתוצאה מפגיעת מקלעת הברכיאלית – העברת שרירים, שיחרור קונטראקטורות לשיפור טווחי תנועות, אוסטאוטומיות באיזור מפרק הכתף.

לקריאה נוספת על שיתוק ילדים

הדסה כאן בשבילכם

כתובתהדסה הר הצופים
שעות פעילותהמחלקות פועלות 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. יש לוודא את זמני המרפאות במרכז לזימון תורים.
זימון תורים02-5844111
דואר אלקטרוני[email protected]