נגישות

החלפת מפרק ברך עקב שחיקה

מפרק הברך הינו מפרק סינוביאלי הנקרא מפרק ציר, והוא המפרק הגדול ביותר בגוף האדם.

מפרק הברך כולל 3 עצמות:

עצם הירך (Femur) , עצם הפיקה (Patella) ועצם השוק (Tibia) .

עצמות אלו מצופות בשכבת סחוס, שתפקידו ליצור תנועה חלקה של המפרק. בנוסף לכך, ישנו המניסקוס והוא נמצא בין העצמות ותפקידו לבלום זעזועים.

אוסטיאוארתריטיס של הברך, המכונה גם "שחיקת סחוס" הינה בעיית הברך הנפוצה ביותר. כמעט אצל כל אדם שלישי מעל גיל 45 ניתן לראות אוסטיאוארתריטיס בצילום ברך . אוסטיאוארתריטיס מוכרת בציבור בשם "שחיקת סחוס" וכך היא נתפסת.

בפועל, מחקרים רפואיים רבים שפורסמו בשני העשורים האחרונים מראים כי השם "שחיקת סחוס", רחוק מלהיות מדוייק ולשקף נכונה את התהליכים המתרחשים במפרק וסביב המפרק.

חשיבות השרירים באוסטיאוארתריטיס של הברך

השרירים מהווים את אחד הגורמים החשובים ביותר באוסטיאוארתריטיס של הברך. כאשר ישנה בעיה כלשהי בברך – כאב, נוזלים, פציעה או דלקת הדבר מביא לפגיעה בשליטה השרירית בברך. השרירים, המייצבים את הברך ומאזנים את העומסים בתוך הברך, מפסיקים לעבוד בתיאום ומתכווצים בחוזקה ולאורך זמן סביב האזורים הכאובים והפגועים בברך. כיווץ שרירי זה מביא לעליה בעומסים על האיזורים הפגועים והגדלת השחיקה. כמו כן, כיווץ לאורך זמן מביא להחלשות השריר ולירידה במסת השריר. בנוסף, בשל ההחמרה הנגרמת עם הזמן, אבדן השליטה הולך ומחמיר ומביא לחוסר יציבות של המפרק. חוסר היציבות של המפרק גורם להגברת התכווצות השרירים סביב האיזורים הפגועים ולעליה נוספת בעומסים ובשחיקה המפרקית – מעגל מרושע ההולך ומדרדר את המפרק. תהליכים אלו הינם מרכזיים בהתפתחות אוסטיאוארתריטיס של הברך.

על מנת לטפל בברך, להוריד את הכאב ולהחזיר את התפקוד יש לשבור את ה"מעגל המרושע" של התדרדרות השליטה השרירית במפרק וללמד את השרירים מחדש לייצב את הברך ולאזן את העומסים הפועלים במפרק.

גורמים לשחיקת סחוס בברך

ישנם גורמים רבים להתפתחות של אוסטיאוארתריטיס. אחד הגורמים המרכזיים לכך הינו ירידה במסת השריר ובשליטת השרירים במפרק. איבוד מסת שריר נפוץ מאוד עם העליה בגיל וקורה עקב ירידה בפעילות הורמונלית – הן אצל גברים והן אצל נשים ירידה בהפרשת הטסטוסטרון עם הגיל תוביל לירידה במסת שריר. סיבות נוספות לירידה במסת השריר ובשליטה השרירית הינה כאב, פציעה, דלקת ועוד.

הגורמים הנפוצים להתפתחות אוסטיאוארתריטיס של הברך הינם:

גיל

ירידה במסת השריר ואובדן השליטה השרירית במפרק

משקל גבוה

תורשה

גמישות יתר (היפר-לקסיטי)

קרע רצועה צולבת

כריתת מניסקוס בעבר

בעיה במפרק אחר כגון מפרק הירך או הברך של הרגל הנגדית

עבודה פיזית בעומס גבוה לאורך השנים

תסמינים לשחיקת סחוס בברך

התסמינים האפייניים לאוסטיאוארתריטיס של הברך הינם:

כאב

נפיחות של המפרק

חום של המפרק

נוקשות מפרקית

ירידה בטווח התנועה של המפרק – קושי לישר את הברך או לכופף אותה עד הסוף

שינוי מבני –רגלי "O" או "X" (וארוס או ואלגוס) , כיפוף מתמיד של הברך ללא יכולת יישור (נקרא גם קונטרקטורה פלקסורית)

"רעשים" מהמפרק – בעיקר בירידה לסקווט (כיפוף ברך בנשיאת משקל)

אבדן שליטה ויציבות רגעי של הברך (Giving-way)

קרע מניסקוס

הטיפול בשחיקת סחוס בברך

מעבר לפעילות גופנית ההמלצות, לפי הסדר, הינן:

ירידה במשקל

פזיותרפיה

תוספי מזון

טיפול תרופתי – נגדי כאב ודלקת

זריקות

ארתרוסקופיה – במקרים בהם יש ברך נעולה או קרע רצועה צולבת כתוצאה של פציעות ספורט.

ניתוח החלפת מפרק ברך

החלפת מפרק ברך - הניתוח

מתי עולה הצורך בניתוח החלפת מפרק ברך?

מפרק הברך, המחבר בין עצם השוק (בחלק התחתון של הרגל) לעצם הירך, הינו מבנה מורכב המכיל עצמות, סחוסים, גידים ומיניסקוסים – והברך נושאת את כל משקל הגוף שלנו בעמידה, ועד פי שבעה ממשקל הגוף שלנו, בעומסים הנוצרים על המפרק בזמן פעילות גופנית כמו ריצה או קפיצה.

שחיקה של הסחוסים, או תהליכים דלקתיים כרוניים במפרק, מובילים להגבלה בתנועה ולכאבים בברך – כאשר במצבים של נזק כרוני למפרק הברך, מטופלים מדווחים על עליות וירידות ברמת הכאב ובתפקוד המפרק – אולם התהליך הוא בדרך כלל תהליך של התדרדרות המפרק ופגיעה גדלה והולכת באיכות החיים ובתפקוד הברך.

בעוד בחלוף השנים, עולה השכיחות של פגיעה במפרק הברך – אצל מי שסובלים מעודף משקל חולני (במשקל של 120 ק"ג או יותר) – העומסים על מפרקי הברכיים הם גבוהים מאוד, והסיכון לפגיעה במבנה מפרק הברך – גבוה ביחס לזה אצל אנשים במשקל תקין. ה"קו הראשון" של טיפולים עבור מי שסובלים מכאבים ו/או ירידה בתנועה במפרק הברך, נועד בעיקר להתמודד עם התסמינים.

טיפולים נפוצים למקרים של כאבים או ירידה בגמישות מפרק הברך יכולים להיות נוגדי דלקת, משככי כאב, ואף סטרואידים, חומצה היאלרונית או פיזיותרפיה. במקרים בהם מוצו הטיפולים הלא ניתוחיים –ייתכן שתוצע למטופל האפשרות של החלפת מפרק ברך.

מפרק הברך המלאכותי

בניתוח החלפת מפרק ברך, לא תמיד מבוצעת החלפה של כלל רכיבי המפרק, וגם במקרים בהם כל המפרק מוחלף – המבנה שיחליף את המפרק המקורי הינו מבנה שמזכיר מאוד את המבנה הביולוגי של מפרק הברך, עם חלק אחד שיתחבר לעצם הטיביה (של השוק) וחלק שני שיתחבר אל עצם הפמור (של הירך). ישנו מגוון נרחב של מפרקים מלאכותיים המשמשים בניתוח, והבחירה ביניהם בדרך כלל מבוצעת על ידי הרופא המנתח.

בין השאר, ניתן לבחור במפרק נירוסטה (המשמש בדרך כלל בשתלים זמניים), בשתל עשוי קובלט ו/או כרום, בשתלי טיטניום (אלה מתכות עמידות מאוד, בעלות סיכוי נמוך לאלרגיה לחומר, בעלות התאמה גבוהה לסביבה ביולוגית), או בשתלי פלסטיק או פוליאתילן. החיבורים בין השתל לעצמות השוק והירך מבוצעים בדרך כלל באמצעות חומרים צמנטיים, אולם יש שתלים המגיעים בציפוי של "סוכן" ביולוגי, המזרז תהליך של צמיחת העצם לחביקת המפרק. חומר כזה למשל, הוא הידרוקסיאפטיט, מינרל המשמש גם למילוי קמטים בתחום הרפואה האסתטית.

אורך החיים של מפרק ברך מלאכותי נע בין 15-20 שנים, לאחר שחיקה של המפרק המלאכותי – יש לבצע החלפת המפרק. הליך החלפת המפרק המלאכותי הוא בדרך כלל קל וקצר יותר ביחס להליך החלפת מפרק ברך המקורי.

מהלך הניתוח

ניתוח החלפת מפרק ברך אורך כשלוש שעות, והוא נערך בהשתתפות צוות רפואי הכולל לפחות שני רופאים מומחים. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או בהרדמה אפידוראלית, במהלכו מבוצע חתך של בין 10 ס"מ ל – 25 ס"מ לאורך מפרק הברך, מוצאים חלקי המפרק הפגועים (משטח הסחוס שמעל העצם, בעובי של עד תשעה מ"מ בדרך כלל), משטחי העצם אליהם יחובר המפרק המלאכותי מנוקים היטב – ולאחר מכן, מתבצע מיקום וחיבור של המפרק המלאכותי אל עצם השוק, עצם הירך ואל פיקת הברך. כך למעשה, המפרק המלאכותי "מצפה" את עצמות הברך.

ההחלמה מניתוח החלפת מפרק ברך

הליך ההתאוששות וההחלמה לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך משתנה בין מטפל למטופל. בדרך כלל, מדובר באשפוז של כיומיים לאחר הניתוח.

ביום הראשון לאחר הניתוח - יוצאו הנקזים והצוות הרפואי יסייע למטופל לקום וללכת באמצעות הליכון. ביום הראשון לאחר הניתוח, טווח התנועה של המפרק החדש הוא מוגבל, והמטופל חש כאבים מקומיים. ניתן בהחלט להשתמש במשככי כאבים. ההגבלה בתנועה, כמו גם הכאבים, פוחתים מידי יום. בדרך כלל כבר ביום הראשון, יתחיל המטופל תהליך של פיזיותרפיה.

ביום השני לאחר הניתוח - ביום השני שלאחר ניתוח החלפת ברך, המטופל צפוי לחוות הפחתה בכאבים ובהגבלה בתנועה, ואם כל המדדים ותהליך ההחלמה תקינים – הוא ישוחרר לביתו עם תוך היום השני לאשפוז.

המשך ההחלמה בבית - עם השחרור מאשפוז לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך, המטופל יידרש להמשיך בתהליך של פיזיותרפיה ולתרגל שימוש במפרק הברך המלאכותי, עד להתאקלמות מלאה של המפרק, ופיתוח הרגלי תנועה שיתאימו למצב החדש.