נגישות

תגובות רגישות יתר למזון נגרמות במנגנונים שונים להן מגוון רחב של ביטויים. במרפאה לאלרגיה למזון עוסקים בתגובות למזון המתווכות על ידי מערכת החיסון. תגובות אלה יכולות לבוא לידי ביטוי ברגישות יתר מיידית (Immediate hypersensitivity) המתווכת על ידי אימונוגלובולין E ‏(IgE - Immunoglobulin E).

רגישות יתר מיידית מופיעה לרוב בילדות ומתוארת בכ3-2% מהילדים, אך יכולה להופיע לראשונה גם במבוגרים. לעיתים הרגישות חולפת עם הזמן מעצמה, אולם אין הדבר נכון בכל המקרים. אלרגיה למזון מסוג רגישות יתר מיידית מאופיינת בתגובה שמופיעה לרוב תוך דקות ספורות מחשיפה למזון האלרגני (לרוב באכילה אולם יתכן גם במגע/שאיפה) הסימפטומים יכולים לכלול: הפרשה מהאף, אודם בעיניים, גרד,עיטושים, פריחה (אורטיקריה), נפיחות (אנגיואדמה), הקאות, שלשולים, ובמקרים קשים יותר קוצר נשימה ואובדן הכרה.

תגובות אלרגיות למזון מהסוג המיידי עלולות להיות מסכנות חיים. במידה ומתפתחת תגובה מסוכנת, יש צורך בטיפול מיידי על ידי הזרקת מזרק אפיפן לשריר הירך של המטופל.

קיימות תגובות נוספות למזון אשר מתווכות גם הן על ידי מערכת החיסון אולם במנגנונים שונים מעט, ולכן גם ביטויים הקליני יופיע מעט מאוחר יותר (שעות –ימים). אלו כוללים:

מחלת הדלקת המעי כתוצאה מחלבון מזון (FPIES- food protein induces enterocolitis) – מחלה זו מתבטאת לרוב בילדים ולרוב חולפת עם הגיל.

הביטויים של המחלה מופיעים לרוב תוך שעות ספורות ממגע עם המזון האלרגני, אולם יכולים גם להופיע בצורה ממושכת יותר על פני ימים-שבועות ולכלול שלשולים, הקאות, אנמיה, וחוסר שגשוג (Failure to thrive).

מחלת האזופגיטיס האאוזינופילית (Eosinophilic esophagitis) - נגרמת כתוצאה מדלקת של הושט עם מעורבות של תאים אאוזינופילים. היא יכולה להתפתח בילדים וגם במבוגרים. ביטויי המחלה מתפתחים באופן איטי יותר על פני ימים-שבועות והקלינקה משתנה בין מטופלים שונים ויכולה לכלול תחושת צרבת או אי נוחות בחזה, תחושת "התעקות של מזון, בילדים קטנים אי שקט, חוסר שגשוג ותופעות של רפלוקס. עבור חלק מהחולים ימצא מזון מסוים שחשיפה אליו מעוררת את הדלקת והימנעות ממנו עוזרת לריפוי. מחלה זו מטופלת לרוב בשילוב של הרופא האלרגולוג עם הרופא הגסטרואנטרולוג, והטיפולים בה כוללים טיפולים תרופתיים, לעיתים בשילוב עם הימנעות ממזונות מסוימים שחשודים כגורמים לדלקת. כאבים וקושי בבליעה

אבחון:

ביחידה שלנו כל מטופל עובר הערכה קלינית עי רופא מהיחידה. לאחר מכן במידת הצורך יעבור תבחין למזונות. לעיתים יתבקש המטופל לבצע בדיקות דם נוספות במסגרת קופת החולים ולהביא את תוצאותיהן. בדיקות אלו כוללות בדיקה ספציפית לרמת נוגדן מסוג IgE עבור המזון המסוים אליו המטופל חשוד כאלרגי.

תבחין שריטה – חושפים את העור לאלרגן ובודקים את התגובה האלרגית באזור התבחין. מבוצע ביום הביקור, ואורך כחצי שעה. התבחין מבוצע מתוך תמציות אלרגן הנמצאות במרפאה. לעיתים יתבקש המטופל להביא מזון טרי לצורך ביצוע תבחין מתוך המזון הטרי בנוסף.

התבחין מבוצע הן למבוגרים והן לילדים.

הנחיות לבדיקה - אין לקחת אנטיהיסטמינים, (כגון אריוס , טלפסט , פנסטיל , ז'ילרגי וכד') 5 ימים טרם הבדיקה.

בהתאם לחשד הקליני, תוצאות הטסטים, וגיל המטופל יוצע תגר מזון (food challenge), ראה בהמשך.

תגר מזון:

תגר מזון מבוצע במבוגרים וילדים כאחד. תגר מבוצע ממספר טעמים ראשית על מנת לוודא שאכן מדובר בתגובת רגישות יתר למזון, שכן לעיתים מדובר באבחנה שגויה, שנית על מנת לבדוק האם הרגישות חלפה. זהו תהליך של חשיפה הדרגתית למזון האלרגני. ההחלטה על ביצוע בדיקת התגר תבוצע בהתאם להערכת הסיכון בבדיקה ובתיאום עם המטופל ומשפחתו. הערכת הסיכון כוללת שקלול חומרת התגובה בעבר, תחלואה נלווית ותוצאות תבחיני השריטה ובדיקות הדם. החשיפה נעשית בצורה הדרגתית לצורך בטיחות והצורך להגיב לתגובה אלרגית שעלולה להתפתח. לאחר סיום החשיפה, המטופל נשאר להשגחה ל 2 שעות ולעיתים אף יותר, וזאת על מנת לוודא שלא מתפתחת תגובה מאוחרת.

טיפול:

ניתן להמשיך להימנע מהמזון האלרגני, או לחילופין להציע בדיקת תגר מזון אשר מטרתה שלילת האלרגיה למזון. במידה והוחלט שאין לבצע תגר, יש להמשיך להמנע מהמזון האלרגני, ולהמשיך לשאת מזרק אפיפן. הסבר לגבי מתן אפיפן ינתן במהלך ביקור במרפאה.

הנחיות לבדיקה

תגר המזון מבוצע לאורך בוקר שלם במסגרת אשפוז יום ביחידה לאלרגיה בימים ד' בשעות 8:00-14:00. תיאום התגר יבוצע לאחר הערכה של רופא היחידה בלבד. יש להגיע ביום התגר בשעה 8:00 עם המזון אליו הוחלט לבצע תגר שהוכן בצורה שנקבעה מראש בתיאום עם הרופא המטפל. אין להגיע בזמן מחלה או אם המטופל היה חולה ב5 הימים שלפני התגר. ניתן לאכול ארוחה קטנה, אולם יש להמנע מארוחה גדולה בבוקר התגר. אין לקחת אנטיהיסטמינים ב5 הימים שלפני התגר או סטרואידים בשבוע שלפני התגר.

יש להגיע עם התחייבות מתאימה לאשפוז יום אלרגי L0560