נגישות

דלקת בקרום הלב - Pericarditis

הלב הוא איבר שרירי, גודלו הוא כגודל אגרוף והוא מוקף בקרום שנועד להגן עליו.

קרום הלב (פריקרד) הוא מבנה עדין הבנוי משתי שכבות, פנימית וחיצונית ובניהן כמות מעטה של נוזל, המסייע בריכוך התנועתיות של השכבות כדי לאפשר את התכווצות והתרחבות הלב.

קרום הלב (פריקרד), הוא שק-סיבי המקיף את הלב. הגורם לדלקת קרום הלב הוא לרוב זיהום ויראלי.

סיבות נוספות לדלקת: כוללות זיהום בקטריאלי כתוצאה מחיידק השחפת, פריקרדיטיס אורמית, דלקת הנגרמת לאחר אוטם שריר הלב, סרטן, מחלות אוטואימוניות וטראומה לבית החזה.

הגורמים לדלקת רבים ומגוונים, אך ברוב המקרים היא מתפתחת עקב זיהום ויראלי. קיימים גורמים נוספים, כמו טראומה לבית החזה (לאחר ניתוח לב פתוח או תאונות דרכים), מחלות שונות, כמו תת פעילות של בלוטת התריס, מחלות אוטואימוניות ואף גידולים ממאירים ששולחים גרורות לקרום הלב , כל אלה עלולים להוביל להתפתחות של דלקת בקרום הלב.

סימפטומים:

דלקת בקרום הלב מובילה לכאבים בחזה בעלי אופי דוקר, לקשיי נשימה והזעה. ברוב המקרים תורגש הקלה בכאב בישיבה עם רכינה קדימה. החמרה בתסמינים תורגש במצבים של שכיבה.

אבחון:

אבחון של דלקת בקרום הלב מתבצע באמצעות האזנה ללב (במקרים לא מועטים ישמע קול חיכוך בין שתי שכבות הקרום). בנוסף, יתבצעו גם בדיקת אק"ג ובדיקת אקו לב, שיכולה להראות כמות נוזל גדולה בין שתי שכבות הפריקרד. כמו כן, יתבצעו בדיקות דם לבדיקת דלקת.

במשך שנים הטיפול בדלקת בקרום הלב התבצע באמצעות מתן תרופות נוגדות דלקת וסטרואידים. עם זאת, מחקרים שונים במדינות שונות בעולם, הוכיחו כי הסטרואידים אמנם מסייעים בטיפול בשלב האקוטי של המחלה, אך הם עלולים לגרום לעלייה בהתלקחויות החוזרות. מחקרים אלה הראו בנוסף כי קולכיצין, תרופה אנטי דלקתית ותיקה ומוכרת, יעילה הן לטיפול בהתקף חד והן למניעת התלקחויות חוזרות.

למרות זאת, כ-10-20% מהחולים הסובלים מדלקות חוזרות של קרום הלב, לא מגיבים לטיפול בקולכיצין. מחקרים שבוצעו לאחרונה גילו כי בחולים אלה ניתן לטפל באמצעות תרופה ביולוגית הנקראת כנרת Anakinra -. אחוזי ההצלחה של הטיפול באמצעות התרופה הביולוגית כבירים.

פיתוחים אלה בטיפול בדלקת בקרום הלב הצליחו להביא למזור בקרב רוב החולים, בנוסף, תרופות אלה עשויות למנוע גם סיבוכים נוספים של המחלה, לרבות טמפונדה לבבית – מצב בו מצטבר נוזל רב בין שכבות קרום הלב המונע מהלב לפעול כראוי ודלקת מיצרה של כפורת הלב - שבמהלכה מתפתחת רקמה צלקתית בקרום הלב המקשה על התרחבות הלב בזמן מילויו.

הטיפול בדלקת קרום הלב:

הטיפול בשיקום דלקת קרום הלב נועד למנוע את הישנות התופעה, ולהפחית את הסיכוי לסיבוכים, תלות בתרופות ואפשרות להתלקחות חוזרת של הדלקת.

הטיפול בדלקת קרום הלב – פריקרדיטיס – ברפואה סינית הינו טיפול יעיל, שמתבסס על יכולות הדיקור הסיני וצמחי המרפא להפחית מצבי דלקת. הטיפול משלב דיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות תזונה ומבוצע תמיד במקביל לטיפול הקונבנציונלי, והוא יעיל בשיקום ובמניעת פריקרדיטיס כרוני.