נגישות

סרטן הפה והשפתיים

במחלקה לרפואת הפה משלבים בדיקות עזר שונות וייחודיות לשיפור האבחון המוקדם של סרטן הפה והמעקב אחר נגעים טרום ממאירים.

סרטן הפה והשפתיים מאובחן בישראל בקרב מספר מאות חולים בשנה, אולם קבוצת הסיכון ללקות בו כוללת אלפים רבים.אבחון מוקדם ,בשלב התחלתי הנו גורם משמעותי לגבי הצלחת הטיפול וסיכויי ההחלמה מהמחלה.

בניגוד לאברים אחרים בגוף, בהם חשד או בדיקה לגידול מחייבים פעולות מורכבות או חודרניות הבדיקה הראשונית והחשובה לאיתור סרטן הפה הנה בדיקה קלינית פשוטה בה בודק הרופא את חלל הפה והשפתיים ומזהה נגעים חשודים.

ישנו מגוון של נגעים העלולים להיות בעלי פוטנציאל לממאירות .הנפוצים: - נגעים לבנים (לאוקופלקיה) שחלקם הקטן ימצא כבעלי שינוי טרום ממאיר, נגעים אדומים (אריתרופלקיה) שאבחנתם לא ברורה וכיב או פצע שאינו נרפא תוך שבועיים דורשים בדיקה וברור .

בחלל הפה התהליך הטרום ממאיר או הממאיר לרוב אינם גורמים לכאב, ועלולים להתפתח באזורים חבויים,שלא יראו ע"י בדיקה עצמית .

לפיכך ,אין להסתמך על בדיקה עצמית או העדר כאב.

יש לזכור שבפה ובשפתיים יתכנו נגעים מסוגים שונים ומרביתם שפירים, על רקע תגובתי , זיהומי ואחרים ואין להיתפס לדאגה מיותרת. מומחה מנוסה ומיומן בבדיקה וטיפול של חלל הפה יכול להבחין בין סוגי הנגעים השונים .במידה ויש צורך, נגעים אלו יופנו להמשך ברור מיקרוסקופי (ביופסיה ).

האבחנה המיקרוסקופית של הנגע יכולה להיות רקמה נורמלית,רקמה בעלת פוטנציאל להתפתחות ממאירות או ממאירה המצריכות טיפול.

במקרה שקיימים שינויים שיכולים להפוך בעתיד לממאירים, או אם כבר היה סרטן הפה בעבר, יש צורך במעקב כאשר שינוי במראה הקליני יכול להיות סימן ראשוני לממאירות.

מחקר שפורסם השנה, ( Holmstrup et al. J Oral Pathology, Oral Medicine, 2007) הראה שאין קשר בין חומרת הממצאים הטרום ממאירים , מיקומם או גודלם, לבין הסיכוי שתתפתח ממאירות בעתיד.בדיקה תכופה ע"י רופא , הנה עדיין על כן , האמצעי החשוב ביותר במעקב אחר מצבים טרום ממאירים או בקרב קבוצות סיכון.

לצורך שיפור המעקב , הוקם במרפאת ריריות שהמחלקה לרפואת הפה שרות המאפשר את צילום הנגעים ושמירתם בגליון האלקטרוני עבור כל נבדק.בכך ניתן לאתר את השינויים ברקמה בכל ביקור חוזר.

שרות זה הינו תוספת ייחודית לבדיקות המקובלות הכוללות בדיקות עזר שונות לשיפור המעקב.

בדיקה לאיתור מוקדם של ממאירות או טרום ממאירות מומלצת בעיקר לאנשים מעל גיל 50, מעשנים, צרכני אלכוהול ובעלי ממאירות קודמת.

חשיבות מיוחדת קיימת למעקב אחר שינויים בשפתיים: מתוך כלל סוגי סרטן הפה, סרטן השפה הנו הנפוץ ביותר בארץ עקב קרינת השמש החזקה רוב ימות השנה.ניתן לזהות שינויים מקדימים להופעת סרטן הפה ובדיקה ומעקב אחר השינויים בשפה מומלצים לצורך כך.

בעלי עור בהיר, הנתונים לחשיפה ממושכת לשמש או בעלי שינויי צבע בשפה, נכללים בקבוצת הסיכון ונדרשים לעבור בדיקה.

תדירות הבדיקה הנה לפחות אחת לשנה ונקבעת עפ"י הממצאים.