נגישות

סרטן שלפוחית השתן

 הוא גידול ממאיר הרביעי בשכיחותו אצל גברים ושכיח פחות אצל נשים. הגידול הממאיר צומח מתאי הציפוי של הדופן הפנימית של שלפוחית השתן.

הסיבה העיקרית להתפתחות סרטן בשלפוחית השתן היא חשיפה לחומרים מסרטנים הנספגים בגוף ומופרשים ממנו דרך הכליות לשתן. סרטן שלפוחית השתן שכיח בעיקר בקרב מעשני סיגריות ועובדים בתעשיות כימיות כמו תעשיות דלק, פלסטיק גומי ועוד. המחלה אינה מועברת בתורשה.

הסימן הראשון לסרטן בדרך כלל הוא הופעת דם בשתן המתגלה גם בבדיקת מעבדה או כאשר מופיע שתן בצבע אדום. גם תכיפות דחיפות וצריבה בהטלת השתן מבשרים לעיתים על התפתחות סרטן השלפוחית. השיטה המקובלת עד היום לאבחון סרטן שלפוחית השתן היתה בדיקה אנדוסקופית, ציסטוסקופיה:

ציסטוסקופיה

הסתכלות במכשיר אופטי המוחדר לשלפוחית דרך השופכה. ב-80% מהחולים הגידול הוא מדרגת ממאירות נמוכה, הוא צומח על פני השטח של הדופן הפנימית של שלפוחית השתן ואינו חודר לעומק דופן השלפוחית. הטיפול המקובל במקרה כזה הוא ניתוח אנדוסקופי הכולל כריתה חשמלית של הגידול בעזרת מכשיר אופטי, תוך שימור שלפוחית השתן.

גידולי השלפוחית נוטים להופיע מחדש בשלפוחית בכמחצית המטופלים תוך שנה- שנתיים ולכן נחוץ מעקב קפדני אחר החולים גם לאחר הניתוח להסרת הגידול. 15% מהגידולים החוזרים הם מדרגת ממאירות גבוהה ונוטים לחדור או להתפשט מעבר לשלפוחית. ב-20% מהחולים הגידול המתגלה בבדיקה הראשונית הוא מדרגת ממאירות גבוהה ובדרך כלל כבר חדר לתוך הדופן השרירי של השלפוחית. במקרה כזה לא ניתן לרפא את המחלה על ידי כריתה אנדוסקופית של הגידול, ולרוב יש צורך בניתוח רדיקאלי לכריתה של שלפוחית השתן. כאשר הגידול מדרגת ממאירות גבוהה קיימת גם סכנה של חדירת הגידול מחוץ לשלפוחית תוך התפשטות גרורות סרטניות לקשריות לימפה או לאברים אחרים.

בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשות לגילוי מוקדם של סרטן השלפוחית את רוב הגידולים ניתן לאבחן על ידי שילוב של בדיקת אולטרה סאונד ובדיקות מיוחדות של דגימות שתן. שימוש בבדיקות אלה אצל גברים ונשים הנמצאים בסיכון מוגבר בשל עישון סיגריות או חשיפה לחומרים מסרטנים בעבודה, עשוי לגלות את סרטן שלפוחית השתן בשלב מוקדם, עוד לפני הופעת סימני המחלה.

המרפאה לגילוי מוקדם של גידולים, של המחלקה לאורולוגיה, מציעה בדיקות אלה תמורת תשלום מינימלי.

לפרטים ניתן להתקשר לטלפון 02-6776874

טיפול חדשני

בגידולים שטחיים של שלפוחית השתן ומניעת גידולים חוזרים: שילוב של כימותרפיה לתוך השלפוחית וחימום השלפוחית (SynergoR). במקרים בהם לא ניתן לרפא גידולים שטחיים בשלפוחית רק על ידי כריתה אנדוסקופית, כמו במקרים של (CIS (carcinoma in-situ, כאשר שטחים נרחבים בשלפוחית מכוסים על ידי תאים ממאירים, ניתן לטפל בסרטן בהצלחה על ידי שטיפות של שלפוחית השתן בתרופות ציטוטוקסיות (כימותרפיה לתוך השלפוחית) או בתכשיר חיסון BCG המסלק את תאי הגידול על ידי הפעלת המערכת החיסונית. בשיטות טיפול אלה ניתן גם להשתמש על מנת למנוע הופעת גידולים חוזרים בשלפוחית לאחר הכריתה האנדוסקופית. בעשור האחרון פותחה שיטת טיפול חדשה המשלבת שטיפות של שלפוחית השתן בתרופה ציטוטוקסית (כימותרפיה לתוך השלפוחית במיטומיצין C וחימום השלפוחית בגלי מיקרו בעזרת מכשור מיוחד (SynrgoR).

בימים אלה נערך מחקר במספר רב של מרכזים רפואיים בארץ ובאירופה המשווה את יעילות הטיפול בגידולים שטחיים של שלפוחית השתן ב-BCG לעומת ה-Synergo אנו מציעים לחולים הסובלים בשל גידול שטחי של השלפוחית מדרגת ממאירות גבוהה, או מהופעת חוזרת תכופה של גידולים שטחיים של השלפוחית להשתתף במחקר. אנו ממליצים לחולים אשר כבר עברו טיפול תוך שלפוחיתי ב-BCG שנכשל לעבור סדרת טיפולים בשיטה החדשה - Synergo.

הדסה כאן בשבילכם