נגישות

השתלות מונחות מחשב

רפואת השיניים המודרנית הטמיעה טכנולוגיות מתקדמות רבות, בין היתר בתחום ההשתלות הדנטליות. המחלקה לפרידונטיה בבית חולים הדסה היא ממובילות המהפך הדיגיטלי בהתקנת שתלים כתחליף לשיניים חסרות. השתלה מונחית מחשב הינה השתלה שמתוכננת מראש על מסך המחשב כאשר כל נתוני המטופל מוצגים בפני המנתח.

יתרונות השיטה הם רבים, ובהם קיצור משמעותי של זמן הניתוח, דיוק במיקום השתלים, יצירת תנאים טובים יותר לשיקום השתלים על ידי כתרים וצמצום הסיכון לפגיעה במבנים אנטומיים שונים (עצבים וכלי דם באזור ההשתלה). לעתים השיטה מאפשרת השתלה ללא הרמת החניכיים ותפרים.

תהליך השתלה מונחה מחשב:

 לפני ההשתלה מופנה המטופל/ת לביצוע צילום סי טי וסריקה דיגיטלית. הנתונים מוצגים באמצעות תוכנה ייעודית שמאפשרת לראות את פה ולסתות המטופל בתלת מימד ומאפשרת למנתח לתכנן במדוייק את מיקום וזויות השתלים.

התכנון על מסך המחשב מאפשר עיצוב של סד ספציפי המתאים לפה המטופל. תכנון זה מועבר למדפסת תלת-מימד שמכינה את הסד. סד זה יכוון בזמן ההשתלה את המקדחים בזוית המדוייקת בתוך העצם.

בנוסף הליך ההשתלה בהדסה כולל הנחיית שתלים on line בזמן הניתוח – הנחיה אקטיבית. המחלקה לפריודונטיה בהדסה גאה להיות אחד המרכזים הרפואיים הבודדים שקלטו בתקופה האחרונה את מערכת ההנחייה האקטיבית למיקום שתלים דנטאליים.

מערכת ההנחייה למיקום שתלים אקטיבית מופעלת על ידי מערכת מחשב תומכת, סורק מתקדם וסמנים שמונחים בפיו של המטופל או על אפו (בדומה למשקפיים). המערכת יודעת לזהות את מיקום השתל בחלל הפה לאורך כל שלבי הטיפול ובאופן רציף בדומה לאפליקציית וויז לנהג. היא מסייעת לפריודונט המשתיל למקם את השתל בעמדה המדויקת שהוסכמה לפני הניתוח, כלומר בעמדה, בהטייה ובעומק הרצויים תוך התחשבות במבנים אנטומיים בחלל הפה, בעמדת השיניים הסמוכות והלסת הנגדית. הדיוק המתקבל מאפשר את שיקום השתל על ידי כתר באופן מוצלח ולשביעות רצון המטופל/ת.