נגישות

סטרידור - שיעול נבחני

מהו סטרידור?

סטרידור הינו ביטוי של הצרות בדרכי הנשימה העליונות היכולים להיגרם על ידי זיהום, אלרגיה, פגם מולד במבנה דרכי הנשימה העליונות או שאיפת גוף זר.

מפת דרכי הנשימה:

הרופאים המומחים למצב זה הם רופאי ריאות. לחצו כאן למעבר לתת-האתר של יחידת ריאות ילדים. לקביעת תור לרופא ריאות דרך האינטרנט, לחצו כאן.

תאור התופעה

מצב של סטרידור מתבטא בבצקת ונפיחות באזור מיתרי הקול. בפועל, נשימת הילד הופכת לרעשנית בזמן השאיפה ולעתים גם בזמן הנשיפה. מופיע גם שיעול נבחני. זוהי מחלה ויראלית בדרך כלל, והיא שכיחה בעונת החורף והסתיו.

הסימפטומים מופיעים בדרך כלל בשעות הערב ומחמירים בשעות הלילה ובזמן בכי. המחלה חולפת אחרי מספר ימים, כאשר השיא שלה נמשך בין 3-5 ימים. המחלה בדרך כלל נפוצה בילדים בגיל 3 חודשים עד 5 שנים.

טיפול

לרוב, המחלה מאפשרת השגחה וטיפול על ידי מנוחה בבית. אדים קרים וישיבה ליד חלון פתוח מקלים על הנשימה והשיעול הנבחני.

כמה דברים שחשוב לדעת:

המנוחה חשובה מאוד.

חשוב להוריד את החום ולתת שתייה מספקת.

בכי ואי שקט מחמירים את המצב הנשימתי.

אסור לעשן בסביבת הילד.

אשפוז

במקרים של סטרידור קשה, כאשר קיים סטרידור גם במנוחה, קושי ניכר בנשימה, רמות חמצן נמוכות בדם, שיעול ממושך והקאות- הילד מאושפז לצורך טיפול והשגחה. משך האשפוז הוא בדרך כלל 24-48 שעות. מכיוון שאצל ילדים קוטר דרכי הנשימה העליונות קטן ביחס למבוגרים, בצקת יכולה להקטין ולחסום את מעבר האוויר במצב חמור, ולכן יש צורך בטיפול בביה"ח.

טיפול תרופתי בסטרידור

אינהלציה

לעתים כבר במיון יקבל הילד זריקת סטרואידים ואינהלציות. טיפול זה יימשך במידת הצורך במהלך האשפוז. אינהלציות של בודיקורט מהוות טיפול מקובל. בודיקורט הוא סוג של קורטיזון שכשאשר הוא ניתן באינהלציה אין חשש לתופעות לוואי. לחלופין, משתמשים באינהלציות של אדרנלין, והן מפחיתות באופן משמעותי את הנפיחות והבצקת. מתן אנטיביוטיקה אינו נחוץ בדרך כלל כיוון שהמחלה הינה ויראלית.