נגישות

היחידה לכירורגיה פלסטית בילדים הדסה עין כרם

היחידה לכירורגיה פלסטית בילדים

תחום הכירורגיה הפלסטית בילדים עוסק בשחזור מגוון מומים מולדים ונרכשים בקרב אוכלוסיה פדיאטרית. המומים המולדים אותם ביכולת הרופאים לשחזר הם שסעים של השפה והחך, סגירה מוקדמת של תפרים בגולגולת (שמעוותים את צורתה), שומות גדולות מלידה, גידולים מולדים מסוגים שונים כגון המנגיומה, מומים וסקולאריים (שמקורם מכלי דם), חסר מולד של אפרכסת האוזן ועוד. צוות היחידה עוסק גם בשחזור מומים נרכשים הנובעים לרוב מפציעה קודמת ומכוויות.

הטיפול העיקרי למומים שהוזכרו הינו טיפול ניתוחי מורכב, שמשלב לתוכו ידע ומיומנות במגוון טכניקות בתחום הכירורגיה כמו מיקרו כירורגיה, מתיחת רקמות סמוכות כדי לשחזר רקמות שחסרות או שנפגעו, בניית עצם חדשה בטכניקה של מתיחת העצם הקיימת, השתלת סחוס, עצם ועור ועוד.

המורכבות הרבה של הניתוחים והצרכים המיוחדים של אוכלוסיית הילדים מחייבים שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע מגוונים בתחומים שונים. במסגרת בית החולים האוניברסיטאי הדסה עין כרם פועלים דרך קבע שני צוותים רב תחומיים לאבחון וטיפול בילדים עם שפה וחיך שסועים וילדים עם מומים מולדים במבנה עצמות הגולגולת והפנים. הצוותים מורכבים מכירורגים פלסטיים, נוירוכירורגים, מנתחי פה ולסתות, אורטודונטים, פרוסטודונטים, קלינאי תקשורת, רופאי עיניים ומרפאים בעיסוק. הגישה של שיתוף פעולה בין אנשי המקצוע השונים נועדה לתת לילדים את הטיפול המקצועי ביותר. את היחידה מנהל פרופ' אלכס מרגוליס.

תיקון שפה שסועה

אחד המומים השכיחים יותר שבו עוסקים הצוותים הרב תחומיים ביחידה לכירורגיה פלסטית בילדים הוא שסע של השפה והחיך. כבר בזמן שהיית העובר ברחם אמו, אפשר לגלות את המום בבדיקת אולטרא סאונד, ולתת להורים ייעוץ לגבי ההשפעה והמשמעות של המום על חיי הילד. מיד לאחר הלידה עובר היילוד בדיקה מקיפה ונקבעת תוכנית טיפול. הצוות האורתודונטי מכין את הילד להתערבויות הניתוחיות בשנת חייו הראשונה.

תיקון השפה השסועה מתבצע בגיל חודשיים ובאותו הניתוח מתבצע תיקון ראשוני של האף. החיך השסוע מתוקן לקראת גיל 10 חודשים. בעתיד עשוי/ה להזדקק הילד/ה לניתוחים נוספים כגון שתל עצם לרכס השיניים, ניתוח נוסף של האף והמחיצה ועוד. הילדים נמצאים בהשגחה של הצוות עד הבגרות.

סגירה מוקדמת של תפרים בגולגולת

מום שכיח נוסף שמטופל על ידי הצוות ביחידה לכירורגיה פלסטית בילדים הוא סגירה מוקדמת של תפרים בגולגולת של הילוד וכתוצאה מכך עיוות צורת הגולגולת. ילדים אלה נזקקים על פי רוב לניתוח נרחב במהלך שנתם הראשונה שנועד לאפשר גדילה סימטרית ובלתי מוגבלת של עצמות הראש והפנים. היום אנו עדים ליותר ויותר מקרים של השטחה אחורית של הגולגולת שאינה נובעת מסגירת תפרים אלא מלחץ חיצוני בזמן השהייה ברחם או לאחר הלידה. השטחה זאת מגיבה לאמצעים לא ניתוחיים כגון פיזיותרפיה או קסדה מעצבת.

פעולות שחזור בילדים

בשנים האחרונות חלה התפתחות רבה בתחום שחזורי אפרכסת לילדים שנולדו ללא אוזן חיצונית. בשיטה שפותחה בעשור האחרון, משוחזרת אפרכסת האוזן מסחוס שנילקח מצלע של המטופל בשני ניתוחים. בהמשך צוות רופאים ממחלקת ניתוחי אף-אוזן-גרון משפרים את השמיעה באוזן המשוחזרת. שחזור האפרכסת מתבצע לרוב בגיל 9-10 שנים.

שיטה מעניינת לשחזורים בילדים מאפשרת לנו למתוח עור קיים כדי להרוויח רקמה בריאה לצורך שחזור שטחים נרחבים של עור שניזוקו מכוויה או מעורבים בתהליך גידולי. בשיטה זו מוחדר בלון אל מתחת לעור ומנופח בהדרגה על ידי תמיסת מי מלח. הניפוח ההדרגתי "מצמיח" עור בריא שמשמש לשחזור שטחים נרחבים. שיטה זו יעילה במיוחד לשחזור הקרקפת.

המחלקה לכירורגיה פלסטית והצוותים הרב תחומיים בבית החולים הדסה עין כרם מחויבים לטיפול מקצועי ומסור לילדים המטופלים במחלקה, תוך הבנה מעמיקה של הצרכים המיוחדים של הילדים ושאיפה להעניק את הטיפול המיטבי והחדשני ביותר. בית החולים לילדים מעניק שירותי אשפוז מעולים לילדים ולהורים. שיתוף פעולה פורה עם מחלקת הרדמה המתמקצעת בהרדמת ילדים מעלה את רמת הביטחון בפרוצדורות ניתוחיות מורכבות ביותר.

הדסה כאן בשבילכם

כתובתבניין מגדל האשפוז, קומה 7
שעות פעילותימים א', ד' ה' 10:30-16:00

ימים ב' ו-ג' 10:30-13:30

טלפון02-6777614
זימון תורים02-5842111