נגישות

מרפאה לטיפול באלרגיות למזון ואזופגיטיס אאוזינופילית (EoE) הדסה עין כרם

מרפאה לטיפול באלרגיות למזון ואזופגיטיס אאוזינופילית (EoE)

אלגיה למזון בצורותיה השונות היא אחד הגורמים להפרעות בתזונת תינוקות והפרעות אלרגיות משמעותיות בגיל הילדות.

בין השאר יכולות להיגרם תופעות כמו הקאות, שלשולים, כשל שגשוג, פריחות ותסמיני דרכי נשימה.

שכיחות אלרגיה למזונות שונים (כמו בוטנים למשל) בישראל נמוכה מארצות מפותחות אחרות, אך השכיחות הכללית של האלרגיה לצורותיה השונות נמצאת בעלייה ונעה בין 2-8% מהילדים.

אלרגיה למזון מטופלת במקרים רבים על ידי רופאים ראשוניים בקהילה אולם חלק מהמקרים מורכבים, דורשים הערכה רב-תחומית ותבחינים שונים.

מחלת EoE

אחת הצורות של אלרגיה למזון היא מחלת ה- EoE אשר איננה מוכרת כל כך בציבור בכלל ועל ידי רופאים ראשוניים בפרט. EoE הינה מחלה אלרגית המוכרת מזה כעשרים שנה. שכיחות המחלה עולה, בין השאר עקב התגברות המודעות למחלה, וכיום מדיווחים ממרכזים שונים עולה טווח לפיו 1-13 למאה אלף ילדים חולים במחלה. המחלה יכולה להופיע החל מגיל שנה ולרבים מהחולים רקע אלרגי.

המחלה עשויה להיות שקטה למשך שנים. במקרים רבים קיימים סימפטומים משלבים מוקדמים של ההתפתחות, אך החולים מוצאים דרכי התמודדות והסתגלות וכך המחלה נותרת לא מודעת ולא מאובחנת במשך שנים עד להופעת סיבוכים יותר מתקדמים.

ישנם מספר כיווני טיפול ב-EoE, וחשוב להתאים את הטיפול לכל חולה תוך מעקב אחריו. בנוסף, חשוב להעריך כל חולה לקיום מצבי רקע אלרגיים אשר יכולים גם להשפיע על המחלה עצמה (לדוגמא התלקחות אלרגיות סביבתיות/עונתיות עשויה לגרום להתלקחות משנית של EoE אצל חלק מהחולים. מידע זה חשוב לניהול המחלה).

לאור אבחנת מקרים חדשים של EoE במרפאותינו, הקמנו יחידת טיפול ייעודית ומרוכזת אשר תאפשר צבירת ניסיון מקומי בניהול וטיפול במחלה. המטרה שלנו היא יצירת זמינות תהליך אבחוני וטיפולי מקיף לטובת החולים. זמינות של טסטים כמו תבחיני עור אלרגיים חשובה לניהול המחלה. מרכזים רפואיים רבים בעולם מקיימים מרפאה ייעודית לטיפול בחולים אלו. בדרך כלל הצוות המטפל מונה גסטרואנטרולוג ילדים, אלרגולוג, אחות בעלת ניסיון מצטבר בטיפול במחלה שתפתח היכרות עם החולים ובנוסף להם דיאטנית.

הדסה כאן בשבילכם

כתובתבנין אם וילד, קומת כניסה
שעות פעילותיש לוודא את שעות הפעילות במרכז לזימון תורים
זימון תורים 02-5842111