נגישות

שיכוך כאב לאחר לידה קיסרית

עברת ניתוח קיסרי? אנחנו בהדסה עושים הכל בכדי להפחית לך את הכאב

חדרי הלידה שלנו בהדסה מורגלים בלידות המתרחשות בין כתליהם מסביב לשעון ובכל ימות השבוע. עם זאת, לעיתים מצריכים מצבים שונים ליילד בלידה קיסרית, מה שמשנה את התנהלות התהליך כולו, הן על ידי היולדת ומלוויה והן על ידי הצוות.נדגיש, כי אנו עושים כל מאמץ להימנע במידת האפשר מניתוח קיסרי מעדיפים עבור רוב היולדות לידה נרתיקית רגילה, אך עם זאת, אנו ערים לכך שלכל אישה מאפיינים ייחודים לה מבחינה רפואית, רגשית ופיזית, על כן אנו ערוכים להתאים את אופן הלידה הנכון לה ולתינוקה.

לידה וגם ניתוח:

לצד האושר הגדול המציף את היולדת הטרייה, יש לה התמודדות עם אתגרים לא פשוטים. מצופה ממנה, תוך ימים בודדים, להתמודד עם התכווצויות ברחם, גודש בשדיים, הנקה, טיפול ביילוד, חוסר שינה, וכמובן למצוא גם קצת זמן לטפל בעצמה. צוות המחלקה גם מדגיש שחשוב עבור החלמתה לקום, להתהלך, לנשום עמוק... ובא ליולדת לזעוק : "אבל עברתי ניתוח, זה כואב"! ואכן הקימה מהמיטה לעיתים לא קלה, כאשר נשימה עמוקה, שיעול או אפילו פרץ צחוק מעוררים כאב באזור הניתוח.

איך מתמודדים?

טיפול בכאב והנקה - כי את לא צריכה לבחור בניהם!

בהדסה אנחנו ערים למורכבות הפיזית והרגשית בה את מצויה. חשוב לנו שהאנרגיה שלך תהיה מופנית לשמחה, להחלמה, להתקשרות עם היילוד, ולא להתמודדות עם כאב. את לא אמורה לבחור בין כאב להנקה, מחשש שהיילוד יקבל יותר מדי משככי כאב. אין ולא צריכה להיות התנגשות בין שתי המטרות החשובות הללו.  

ברוח זו, נבנה במרכז הרפואי הדסה פרוטוקול למניעת וטיפול בכאב שלאחר ניתוח קיסרי, המבוסס על הנחיות בינלאומיות מקובלות ומאושר במלואו בהנקה. הטיפול בכאב מתחיל כבר בהתאמת ההרדמה לניתוח ונמשך לאורך כל שהותך במחלקת יולדות.

צוות המחלקה קשוב ומתעניין גם באופן יזום בצרכייך בכלל ובהקלה על כאבך בפרט.

שילוב טיפול לא תרופתי:

חלק חשוב מהטיפול המוצע לנשים לאחר ניתוח קיסרי הינו טיפול לא תרופתי, זאת לאור העדפתן של רבות להמעיט במשככי כאב חזקים. אנו בהדסה מעודדים גישה משולבת זו, בה נעשה שימוש במשככי כאב קלים (אקמול, אופטלגין, איבופרופן), עם מגוון שיטות טיפול לא תרופתיות כגון נשימה , הדרכה לירידה נכונה מהמיטה, קומפרסים קרים ועוד. במידה ולא מושגת הקלה מספקת, עומדים לרשות היולדת משככי כאב נוספים, מאושרים גם הם לשימוש בהנקה.

כחלק מן החזון שלנו בהענקת טיפול מיטבי המשלב מינימום כאב עד כמה שניתן, בהדסה הר הצופים מובילה פרופ' ולפיש, מנהלת המחלקה למיילדות וגינקולוגיה, פרויקט כללי לשיפור איכות הטיפול בכאב לאחר ניתוח קיסרי. לפרויקט שותפים דר' רונן, מנהל הרדמה, רונית מידן, אחות מומחית קלינית לטיפול בכאב, טובי טננבאום, רוקחת קלינית ,והאחיות הראשיות של מחלקות יולדות - נחמה אלביליה, אירנה בייבסקי, וליזה קוזל. במסגרת הפרויקט הורחב השימוש בטיפול תרופתי נוגד כאב וכן אמצעים לא תרופתיים כגון מכשיר טנס.

לאחר ניתוח קיסרי - שיכוך כאב: TENS/טנס

מכשיר הטנס נראה כמו טלפון נייד עם חוטים ומדבקות. הוא משדר פולסים חשמליים עדינים לגוף באמצעות אלקטרודות המודבקות לעור בסמוך לחתך הניתוחי. היולדת יכולה לבחור תוכניות שונות על פי העדפותיה. התחושה בעת השימוש הינה של רטט, תיפוף על העור והקלה על הכאב. שיכוך הכאב מתבצע על ידי עיכוב העברת מסר הכאב למוח, ועל ידי הגברת הפרשת משככי כאב טבעיים הנקראים אנדורפינים. הקלה בכאב צפויה בעת השימוש במכשיר, לעיתים מידית, ולעיתים תוך 10-20 דק' שימוש. מומלץ להשתמש בטנס בזמן פעילות כואבת כגון קימה/ הליכה, אך ניתן לעשות בו שימוש גם לכאב במנוחה.

מוזמנת לנסות ! צוות האחיות ישמח להדריך ולסייע.

באיחולי מזל טוב והחלמה מהירה!

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

הנרייטה - מועדון נשים ויולדות כאן בשבילכן