נגישות

סרטן הוושט

גידולי הוושט מתחלקים על פי המיקום שלהם לאורך הוושט ולפי סוג הגידול. סוגי הגידול הנפוצים הם אדנוקרצינומה ו-Squamous Cell Carcinoma SCC. גידולי הוושט נפוצים יותר במדינות מתפתחות ויותר בגברים. המיקום השכיח ביותר של גידול זה הינו בוושט הקרובה לקיבה.

גורמי סיכון לסרטן הוושט

גורמי הסיכון לגידול בוושט מתחלקים לגורמי סיכון סביבתיים ותורשתיים. גורמי הסיכון הסביבתיים הם עישון, רפלוקס, Barret esophagus, עודף משקל וצריכת אלכוהול בכמות רבה. גורמי הסיכון התורשתיים הינם

Tylosis (Non-epidermolytic Palmoplantar Keratosis/Howel-Evans syndrome), Familial Barrett’s Esophagus, Fanconi Anemia ועוד מחלות נדירות.

אבחנה של סרטן הוושט

אבחנה של סרטן הושט נעשית על ידי בדיקה אנדוסקופית ונטילת ביופסיה לבדיקה פתולוגית. לאחר האבחנה המטופל עובר הערכה נרחבת שכוללת בדיקה אנדוסקופית, לעיתים גם בדיקת על קול (אולטרא-סאונד), בדיקות הדמיה מתקדמות כגון CT או PET-CT ובדיקות מולקולריות של הביופסיה. מטרת ההערכה הינה להבין את של מידת התפשטות הגידול על ידי בדיקת עומק חדירת הגידול דרך שכבות דופן הוושט, וכן בדיקת הימצאות גרורות או קשריות לימפה מוגדלות על ידי בדיקת ההדמיה. בנוסף עובר המטופל בדיקות נוספות כגון אקו-לב, בדיקת תפקודי ריאות, הערכה תזונתית ועוד.

הטיפול בסרטן הוושט

הטיפול בסרטן הוושט הינו מורכב ותלוי בהערכה האישית של כל מטופל/ת. במידה ומדובר בגידול קטן אשר מערב חלק שטחי של דופן הוושט ניתן לעיתים להסתפק בכריתה אנדוסקופית של הגידול. במרבית המקרים התייצגות המטופל הינה בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. הדיון בכל מטופל/ת לקביעת המשך הטיפול נעשה במסגרת דיון רב-תחומי הכולל רופאים כירורגים, אונקולוגים, כירורגים לב-חזה, גסטרואנטרולוגים ורדיולוגים.

יש כמה אפשרויות טיפול:

טיפול משולב כירורגי יחד עם כימותרפיה והקרנות בשלבים שונים: רוב המטופלים יטופלו בטיפול מסוג זה. ישנן מספר אפשרויות טיפול, הכוללות טיפול בהקרנה וכימותרפיה מקדימות, לאחר מכן ניתוח ואחריו השלמה של טיפול כימותרפי. ישנה בנוסף אפשרות של ניתוח תחילה ולאחר מכן טיפול כימותרפי משלים. ההחלטה על סוג הטיפול נלקחת בעת הדיון הרב-תחומי.

כימו-רדיאציה בלבד: טיפול זה שמור למטופלים המתייצגים עם מחלה מתקדמת ושאינה ניתנת לטיפול ניתוחי. לאחר סבב טיפול נעשית הערכה מחודשת על מנת להעריך האם ניתן להוסיף טיפול ניתוחי.

הטיפול הניתוחי בסרטן הוושט: טיפול ניתוחי מוצע למטופלים בבית החולים הדסה עין כרם ומתבצע על ידי רופאים כירורגים מומחים בעלי ניסיון רב בתחומם ובעלי שם עולמי. הניתוח מתבצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית ותוראקוסקופית) המשלב יתרונות רבים כגון הפחתת כאב ושהיה קצרה יותר בבית החולים תוך שימור תוצאות אונקולוגיות זהות.

הניתוח נעשה על ידי מספר חתכים קטנים בדופן הבטן ובית החזה בגודל של כ-5-10 מ"מ. חתכים אלו משמשים להחדרת מצלמה מיוחדת ומכשירים מיוחדים לתוך חלל בית החזה והבטן אשר באמצעותם מתבצע הניתוח.

הניתוחים האפשריים לכריתת וושט כוללים כריתת וושט חלקית או כריתת וושט שלמה כתלות במיקום הגידול בוושט. לאחר כריתת הוושט מתבצע שחזור של מערכת העיכול על מנת לאפשר המשכיות שלה. שחזור זה יכול להתבצע במספר דרכים והבחירה בצורת השחזור נעשית על ידי הכירורג.

יתרון נוסף לניתוח בהדסה הינו העובדה כי תוך כדי הניתוח מבוצעת בדיקה אנדוסקופית על ידי המנתח אשר באמצעותה ניתן להעריך את מיקום הגידול המדויק ובכך לקבוע סופית את סוג הניתוח הדרוש, את שולי הכריתה הנחוצים ואת חיוניות ואיכות השחזור של מערכת העיכול.