נגישות

המחלקה ההמטולוגית

המחלקה להמטולוגיה בראשותו של ד"ר משה גת, מורכבת ממספר רב של יחידות – מחלקת האשפוז המטולוגיה, יחידת אשפוז יום המטולוגי בהדסה עין כרם, היחידה ההמטולוגית בהר הצופים (עם מספר מיטות אשפוז במחלקה הפנימית וכן אשפוז יום גדול ומרפאות), היחידה לפלזמהפרזיס, יחידת הקרישה, המעבדות ההמטולוגיות לאבחון וכן מעבדות מחקר, יחידת המחקרים הקליניים ההמטולוגיים והמרפאות ההמטולוגיות וקרישה.

במחלקת האשפוז יש 22 מיטות, מרביתן בחדרי יחיד. בכל רגע אחראיים על הטיפול בחולים רופא בכיר אחד ו-2 רופאים מתמחים בהמטולוגיה לפחות. כמו כן יש מעל 15 אחיות, מזכירה, עובדת סוציאלית ופסיכולוגית. פעמיים בשבוע מתקיימים דיונים רחבים על כלל החולים במחלקה לצורך קבלת החלטות משותפות על אבחון וטיפולים מורכבים.

המחלקה ההמטולוגית בהדסה, בראשות ד"ר משה גת, היא ייחודית בטיפול האישי הניתן למטופלים שבה. אנו מודעים לצורך במענה מהיר לחולים, ולצד זאת למורכבות שבטיפול בחולים עם מערכת חיסון מוגבלת (כמו מרבית החולים ההמטולוגיים). על כן חולים אלו יטופלו בזריזות במיון ההמטולוגי וחולים המטולוגיים שנמצאים בהליכי אבחון, בירור או טיפול פעיל יאושפזו במחלקה.

במחלקת האשפוז מטופלים גם חולים הזקוקים לטיפול כימי אינטנסיבי וכמובן לטיפול בסיבוכים שאחרי טיפול.

מידע כללי על מחלקה ההמטולוגית

בחלק זה נציג עבורך מידע כללי על דרכי ההתנהגות המומלצות בתקופת האשפוז לך ולמלוויך. נושאים כמו: הכנות לקראת טיפול כימותרפי, מניעת סיבוכים, פעילות ומנוחה, נשירת שיער, תרופות והיגיינת מניעת זיהומים, מתן דם ומוצריו ועוד נושאים חשובים כגון זכויות סוציאליות ושאלות נוספות.

אנו מודעים לקושי הגדול בהתמודדות עם אבחנה חדשה המטולוגית, וכי הטיפול רק מתחיל אצלנו במחלקה, אך נמשך כעת לאורך זמן. מצורפת על כן גם חוברת לקראת שחרור מהמחלקה - מה לעשות אם קורה משהו כמו חום, כיצד להתנהל מחדש ולשמור על עצמך בבית ומחוצה לו, תזונה, יחסי מין, ובכלל – חזרה לשגרה.

אנו מקווים שהטיפול יתנהל ביעילות ובקלות עד כמה שאפשר, מאחלים לך החלמה מהירה ומלאה ועומדים לרשותך בכל שאלה או הבהרה.

צוות המחלקה: רופאים מומחים, רופאים מתמחים, רופאים יועצים, אחיות, עבדת סוציאלית, דיאטנית, פיזיותרפיסט, מזכירה רפואית, עובדי כוח עזר, סטודנטים לסיעוד ובת שרות לאומי. 

מיקום המחלקה ודרכי גישה: קומה 2 במכון שרת.

ניתן להגיע דרך הכניסה של מכון שרת בימים א'-ה' בין השעות 06:30-20:00, ביום ו' בין השעות 06:30-13:00. דרך הכניסה הראשית בבניין דוידסון או דרך הקניון בכל שעות היום.

קבלה למחלקה:

בקבלתך למחלקה, הרופא ואחות מרכזת הטיפול בך יתאמו לך תכנית טיפולית בהתאם למצבך הרפואי ובהתחשב בהעדפותיך האישיות.

במידה והאשפוז תוכנן מראש יש להביא את האישורים המתאימים כמו הפניה לאשפוז והתחייבות.

קביעת מיקום המטופלים והחלטה על חדר בודד או זוגי הינו בהתאם למצבך הרפואי תוך שיקולים מקצועיים של הצוות המטפל. יש להקפיד על סגירת שתי דלתות החדר, לצורך יעילות מערכת סינון האוויר.

בקבלתך נבצע קבלה סיעודית הכוללת מתן פרטים אישיים, מצב רפואי ותזונתי והתרעה אודות סיכון לנפילה ועוד.

יש ליידע את הרופא והאחות על תרופות אותן הנך נוטל באופן קבוע.

אנא דווח/י לצוות המטפל אם ידועה רגישות לתרופות, מוצרי דם, מזון או כל רגישות אחרת!

ליד מיטתך במקלחת ובשירותים ישנו פעמון מצוקה. השתמש בו בכל מקרה של צורך בעזרה מהצוות המטפל.

מטופלים השוהים בבידוד יש להקפיד על לבישת חלוק וכפפות בעת יציאה מהחדר! ולפעול בהתאם להנחיות הצוות המטפל.

הדרכה אודות טיפול כימותרפי יינתנו בעל פה ובחוברת ערוכה ע"י הצוות המטפל.

בית החולים איננו אחראי על חפצי ערך. עדיף להימנע מהבאת דברים יקרים לאשפוז אך ניתן לשמור על דברים קטנים כמו ארנק וכו' בכספת שמוצבת על הקיר ליד מיטת המטופל.

במרכז המחלקה יש מטבחון המנוהל על ידי ארגון "דרכי מרים". ניתן להכין שתיה חמה והחלב נמצא במקרר המחלקתי. אנא הקפידו לשמור על סדר וניקיון.

ניתן ורצוי לקבוע פגישה עם העובדת הסוציאלית של המחלקה.

המרכז הרפואי הדסה הינו בית חולים אוניברסיטאי ועל כן מתקיימת בו הוראת סטודנטים למקצועות הרפואה (רפואה, סיעוד ומקצועות בריאות נוספים). אנא גלו סבלנות והבנה לנושא חשוב זה!

סדר יום מחלקתי

המשמרות של האחיות

בוקר: 07:00-15:00

ערב: 15:00-23:00

לילה: 23:00-07:00

בזמן חילופי משמרות האחיות יהיו פחות זמינות לשאלות ובקשות ולכן כדאי לפנות אליהן לפני או אחרי עברת משמרת.

זמני העברת משמרת: 07:00-07:30, 15:00-15:30, 23:00-23:30

ביקור רופאים: ביקור רופאים מתקיים כל יום בין השעות 08:00-15:00 בזמן זה המטופל/ת יוכלו להתעדכן ולשאול שאלות אודות המצב הרפואי. בנוסף, ניתן לגשת לחדר רופאים במקרה הצורך. משעות הערב ועד הבוקר למחרת ישנו רופא תורן הזמין לשאלות דחופות.

אחות מרכזת טיפול: בכל משמרת מופקדת אחות אחראית על מספר חדרים, תפקידה לרכז את הטיפול בך בכל ההיבטים, תוכל/י לפנות אליה בכל שאלה ועניין. בתחילת המשמרת האחות תציג את עצמה (כמו כן ניתן לראות איזו אחות מטפלת בחדר שלך, בלוח המחיק ליד עמדת המזכירה).

זמני חלוקת ארוחות:

08:00-09:00

11:30-12:30

17:00-19:00

הארוחות מתואמות למצב הבריאותי של המטופל.

במידה וידוע רגישות למזון מסוים או ישנו צורך בכלכלה מיוחדת אנא יידעו את אחות מרכזת הטיפול

מטופלים שמעוניינים במנות בד"ץ יש ליידע את האחות או המזכירה

בעת הצורך ניתן לקבל יעוץ דיאטנית

ביקור אורחים

אורחים ומלווים מתבקשים לחטא את ידיהם לפני הכניסה לחדר ב"הדסול"! (תמיסה לחיטוי ידיים המוצבת בכל כניסה לחדר).

אורחים או מלווים שאינם חשים בטוב כגון: מצוננים ומשתעלים מתבקשים להימנע מביקור במחלקה. כמו כן מומלץ להימנע מלהכניס ילדים למחלקה.

אין להכניס פרחים חיים למחלקה מחשש להדבקות החולים בפטריות וחיידקים

ניתן לבקר את המטופל בכל שעות היום עד 21:00 בלבד שהביקור איננו מטריח את המטופל ומצבו הרפואי מאפשר זאת. בן משפחה או מלווה אחד יכולים לישון במיטה מתקפלת המוצבת בחדר, ליד מיטת המטופל

כאשר יש יותר משני מבקרים בחדר יש לעבור לחדר משפחות בשל עומס החיידקי על המטופל עם מערכת חיסונית נמוכה בחדר צפוף.

ניתן לבקש אישור חניה למטופל או בן משפחה אצל המזכירה או אצל העובדת הסוציאלית.

שחרור מהמחלקה

שחרור מהמחלקה מתבצע בד"כ בשעות אחר הצהריים, במידה והנכם מוזמנים לעוד טיפול אנא דאגו להירשם במזכירות המחלקה או לקבוע תור באשפוז יום.

בשחרור תקבל/י הנחיות לגבי המשך טיפול בבית ובנוסף תקבל/י מכתב שחרור הכולל מכתב סיכום עמו ניתן לפנות לרופא המטפל בקופת חולים.

במידה והנך משתחרר עם תרופות חדשות שטרם השגת, האחות תספק לך תרופות ליממה הקרובה.

שירותים נוספים

סניף יד שרה ממוקם בקומה 2- בבניין האשפוז הישן. שעות פעילות: א'-ה' בין השעות

10:30-14:00, טלפון: 02-6776260

בית כנסת ממוקם בקומה 0 (ביניים) של בניין האשפוז הישן.

ארוחות למשפחות בסופי שבוע מתקיימות בבניין האשפוז הישן מול בית הכנסת שבקומה 0 ("חדר הברית"). ניתן לקחת אוכל למחלקה או לאכול במקום. הזמנים הם כשעה וחצי לאחר כניסת שבת וב11 בבוקר.

בברכת החלמה מהירה,

צוות המחלקה ההמטולוגית.

סרטוני הסבר

הדסה כאן בשבילכם