נגישות

מרפדים את הקן

בשנת חייו הראשונה אורבות לתינוק סכנות רבות, בעיקר בסביבת הבית וברכב. ישנן דרכים רבות לצמצום סיכונים אלו, ועל ההורים מוטלת האחריות לכך. הגעתו של חבר חדש למשפחה כרוכה באין ספור חששות ותכנונים לוגיסטיים. ההורים הטריים רוצים ליצור עבור ילדם בסביבה חמה ובטוחה, ואינם יודעים תמיד מהם הדברים החשובים שעליהם יש להקפיד בעת יצירת סביבה כזו. ישנן דרכים רבות לצמצום הסיכון של התינוק בבית וברכב בשנת חייו הראשונה, ואת החשובות שבהן ריכזנו עבורכם כאן.

כמה עובדות:

ארגון "בטרם", גוף ממשלתי הפועל לקידום בטיחותם של ילדי ישראל, חקר ופרסם כי רוב הפגיעות בילדים מתרחשות בבית, וכי ילדים בגיל הרך חשופים יותר לפגיעות בבית ובסביבתו בהשוואה לבני נוער ולמבוגרים. תינוקות מתפתחים במהירות, והם סקרנים ונוהגים לחקור את עולמם כל הזמן. הם אינם מודעים לסכנות ולתוצאות מעשיהם ולכן עלינו לדאוג עבורם לסביבה בטוחה בבית. הדבר תקף גם לגבי הסעת תינוק ברכב. הורים רבים אינם יודעים איזה כיסא בטיחות מתאים לתינוק בשנת חייו הראשונה, היכן למקמו ובאיזה אופן. התשובות על שאלות אלה יכולות למנוע את היפגעות תינוקכם ולהציל את חייו.

בטיחות בבית – סכנות ופתרונות:

מקומות ורהיטים שונים בבית טומנים בחובם סכנות שונות עבור התינוק, ולכן חשוב להימנע מהשארת התינוק במקומות כאלה ללא השגחת מבוגר.

נפילות וצרות אחרות:

אחד מן המקומות האלה הוא הלול. כדי למנוע את סכנת נפילת התינוק ממיטתו יש לוודא כי הרווח בין סורגי המיטה הוא בין 2 ס"מ ל-7 ס"מ בלבד וכי המזרן ממוקם בשלב המתאים לגודלו את התינוק. כמו כן, דאגו תמיד לסגור ולחזק את מעקה המיטה, ויהיו ערים להתפתחות התינוק. כאשר ילדכם יתחיל להתרומם על ידיו הנמיכו את המזרן בשלב אחד, וכשהילד יתיישב ויעמוד בעצמו הורידו אותו שלב נוסף. גם על שידת ההחתלה מבלה התינוק זמן ניכר מיומו, וגם כאן קיימת סכנת נפילה. כדי למנוע את נפילת התינוק משידת ההחתלה ודאו שהיא יציבה, הציבו אותה הרחק מחלונות, וכמובן – השגיחו על התינוק במשך כל זמן ההחתלה. דאגו לסדר על השידה או בקרבתה את כל הדרוש לכם: מגבונים לחים, משחות וכמובן חיתולים, עדי שתשומת לבכם תהיה נתונה אך ורק לילדכם ולא לחיפוש אחר פריט מרוחק.

כוויות:

סכנה נוספת האורבת לתינוקות בבתיכם בשנה הראשונה לחייהם היא היכוות. כמה מן הפעולות השגרתיות ביותר המתרחשות בקרבת התינוק עלולות לגרום לכוויה: רחצה באמבט, חימום חדר התינוק, הכנת מזון ועוד. כדי למנוע סכנה זו יש להרחיק את התינוק ממקורות חום ואש ומנוזלים חמים. אל תשתו משקאות חמים כשאתם מחזיקים את התינוק בידכם, וכשאתם מתכוננים לרחוץ את התינוק באמבטיה בדקו את טמפרטורת המים לפני הרחצה ובמהלכה. ארגון "בטרם" ממליץ לכוון את תרמוסטט דוד המים החמים כך שהטמפרטורה לא תעלה על 49 מעלות צלזיוס.

לאחר הרחצה תרצו בוודאי להלביש את התינוק בחדר מחומם. אם החלטתם לחמם את החדר באמצעות רדיאטור, הקפידו להרחיק מחפצים דליקים כגון שמיכות, ספות ווילונות. כמו כן, התקנת גלאי עשן יכולה לסייע לכם בגילוי מוקדם של אש ובמניעת כוויות.

מילת המפתח – השגחה

חנק:

בנוסף לסכנות אלה, אורבת לתינוק בשנת חייו הראשונה סכנת חנק. חנק הוא הסיבה העיקרית לתמותה של תינוקות עד גיל שנה, ו-61% ממקרי החנק מתרחשים בבית. חנק יכול להיגרם מבליעה של חפצים קטנים, מבליעת מזון שאינו מתאים ומכיסוי דרכי הנשימה על ידי כרית, שמיכה, מזרן וכדומה. כדי למנוע חנק כתוצאה מחפצים יש להרחיק מסביבת התינוק צעצועים וכל חפץ אחר שאינו מותאם לגילו ואשר ביכולתו לחסום את דרכי הנשימה שלו, כולל הסרת כריות, שמיכות, צעצועים ומוצרים רכים אחרים ממיטתו. כדי למנוע חנק כתוצאה מבליעת מזון יש להשגיח על הילד בזמן האכילה ולהאכילו במזון מתאים לגילו. להורים המעוניינים ללכת צעד נוסף קדימה בדרך ליצירת סביבה בטוחה עבור ילדם, מציעה חברת "ליה, משווקת מוצרי תינוקות, רפידה ייחודית למזרני תינוקות אשר מפחיתה סכנות של מוות בעריסה וחנק. לדברי מומחי החברה, "מבנה הרפידה תומך בתינוק ויוצר שכבת אוויר מתחתיו, כך התינוק יכול לנשום בחופשיות בכל מצב, גם כשהוא מתהפך או ישן על בטנו. מומלץ להשכיר תינוקות על גבם, אולם בגיל שלושה חודשים התינוק כבר מתהפך על בטנו. במקרה של פליטה, הרפידה מונעת סכנת חנק היות שהנוזל שוקע ברפידה ואינו נשאר על פני השטח".

מוצרי ניקיון:

רבים מחומרי הניקוי שבהם אנו משתמשים, כמו אקונומיקה וחומצות מלח שונות, הם חומרים כימיים אגרסיביים שעלולים לעורר בתינוק אלרגיות שונות. התינוק יתחיל בקרוב לזחול על הרצפה, לגעת בחומרים בהם שטפנו את הבית ולהריחם מקרוב. כדאי לבדוק את המוצרים, ולשקול שימוש במוצרי ניקוי פחות אגרסיביים, ובראשם מוצרי ניקוי אקולוגיים, המיוצרים על בסיס צמחים ומינרלים – תרכובות טבעיות המתפרקות ללא סכנה.

המלצות לבטיחות בחדר הילדים:

בדקו את חוזקו ואת יציבותו של הריהוט בחדר הילדים.

קבעו לקיר רהיטים כבדים.

ודאו כי הריהוט אינו מכיל חומרים רעילים.

הרחיקו מהחלונות רהיטים שמהם יכול הילד להתגלגל.

רכשו רהיטים וחפצים בעלי תו תקן של מכון התקנים.

בחרו רהיטים בעלי פינות מעוגלות, או דאגו לכיסוי פינות חדות במגנים.

התקינו בדלת החדר אביזר בטיחות המונע את טריקתה, כדי למנוע צביטת אצבעות.

סגרו שקעים חשמליים שאינם בשימוש בעזרת מגנים מיוחדים.

טביעה:

סכנה נוספת שמפניה יש להיזהר בסביבה הביתית היא טביעה. ילדים קטנים נמשכים לשחק במים והסכנה טמונה בכל מקור מים הנמצא בקרבתם. כדי למנוע סכנת טביעה יש לנקוט פעולות אלה: ראשית, יש להקפיד להשגיח על התינוק כל זמן רחצה באמבט. שנית, לאחר שימוש בכלי המכיל מים כגון גיגית, בריכה מתנפחת, דלי או אמבטיה יש לרוקן את הכלי לגמרי. אסור לשכוח שסכנת טביעה אורבת לתינוק גם במים רדודים.

בטיחות ברכב:

אמצעי הבטיחות העיקרי המשמש לשמירה על ילדים בעת הנסיעה ברכב הוא מושב בטיחות המותאם לגיל הילד, ומוצב לפי הנחיותיהם של גופי בטיחות רשמיים. יעילותו של אמצעי זה הוכחה זה מכבר. בעת תאונה המושב מאפשר פיזור של כוחות ההתנגשות על פני שטח גדול יותר של הגוף ואל החלקים החזקים ביותר של השלד באופן המונע פגיעה. כמו כן, מושב הבטיחות מאט במידה ניכרת את תנועת הגוף בעת התנגשות, ובכך מגן על הראש, על הצוואר ועל עמוד השדרה ומונע מגע של גוף התינוק עם משטחים קשים ועם נוסעים אחרים ברכב. על פי פרסומי ארגון "בטרם", הערכות שבוצעו בארצות הברית מראות כי מושבי הבטיחות מתקשרים לירידה של 71% במקרי תמותה של תינוקות הנוסעים ברכב ולירידה של 54% במקרי תמותה של פעוטות בני 1-4 הנוסעים ברכב.

גם יצרניות הרכב הגדולות הגיעו למסקנה כי עליהן לפתח אביזרים שישמרו על בטיחות התינוקות במכוניות משפחתיות. חברת "UMI" מייבאת מכונית "שברולט" בעת תכונה ייחודית המאפשרת למושב ההורה (הנוסע לצד הנהג) לסוב על צירו, וכך נוצרת גישה קלה ונוחה לילד היושב מאחור.

באיזה מושב בטיחות כדאי לבחור?

כדי לשמור על בטיחות התינוק ברכב בשנת חייו הראשונה חשוב להקפיד על מספר כללי מפתח. ראשית, יש לרכוש מושב מתאים לגילו, ולמשקלו ולגובהו של הילד. בגיל כזה מומלץ לבחור בסלקל המאושר לשימוש כמושב בטיחות ברכב, עם בסיס או בלעדיו, או למושב בטיחות משולב המתאים להתקנה בכיוון הנסיעה ונגדה, לפי הוראות היצרן.

היכן בטוח יותר בנסיעה, מלפנים או מאחור?

בעת נסיעה הושיבו את התינוק בזווית של 54 מעלות בתוך המושב כשפניו נגד כיוון הנסיעה, ונהגו כך עד שתינוקכם יהיה בן שנה. אם מלאה לתינוק שנה ומשקלו נמוך מתשעה ק"ג יש להמשיך להושיבו כשפניו נגד כיוון הנסיעה. אחד הדברים החשובים ביותר בנושא בטיחות התינוק ברכב הוא האיסור להציב את מושב הבטיחות במושב הרכב הקדמי, ליד הנהג, אם מותקנת מולו כרית אוויר פעילה. תינוקות שיחשפו לפתיחת כרית אוויר עלולים להיפגע פגיעה קטלנית. מתוך פורום ארגון "בטרם" עולה כי הורים רבים אינם יודעים כיצד ליצור סביבה בטוחה עבור התינוק בעת נסיעה ברכב, וחשוב שכל הורה ידע כי קיימות לכך הנחיות ברורות. שחלקן אף מעוגנות בחוק.

בטיחות בסלקל:

הורים נוהגים לעטוף את תינוקם כדי להגן עליו מפני הקור, ומשתמשים בשמיכות מגושמות שנופלות ומפריעות לקשירת התינוק. ולכן רבים מהם אינם חוגרים את תינוקם לעגלות ולסלקל, ומסיבה זו תינוקות נופלים ונפצעים. פתרון אפשרי לתופעה זו הוא השק"שים של מעצב האביזרים מארצות הברית JJ COLE, המתאימים לשימוש בעגלות או בסלקלים ושומרים על בטיחות התינוקות. הם היחידים שנבדקו במחני ריסוק בארצות הברית לפי תקן FMVSS 213, ונמצאו מתאימים לשימוש בסלקלים ובכיסאות בטיחות. השק"שים פרקטיים ונוחים לשימוש בכל העונות. הם מאפשרים חיבור נוח ובטוח של התינוק כולל חגירתו בחגורת הבטיחות, ומוצאים במגוון דגמים וצבעים אופנתיים.

בטיחות בעגלה:

אחד הדברים החשובים ביותר במהלך מסע הרכישות לכבוד התינוק הוא בחירת העגלה המתאימה. קיימים שיקולים רבים שבהם יש להתחשב בעת רכישת עגלת ילדים והשיקול העיקרי הוא, כמובן, בטיחות הילד ובריאותו. חברת "בוגבו", יצרנית לעגלות לתינוקות ולילדים, ממליצה על בדיקת הקריטריונים הבאים בעת בחירת העגלה שתשמש אתכם רבות. ראשית, על העגלה לספק הגנה מפני פציעות או קיפולים פתאומיים. לשם כך עליה לכלול גלגלים עם מנגנון בלימת זעזועים, בלמי גלגלים חזקים וחגורות גוף וכתפיים. שנית, על העגלה להיות רחבה דיה. עגלה צרה או קצרה מדי עלולה לגרום לכאבים ולאי נוחות של התינוק. שלישית, על העגלה להתאים לצרכיו הארגונומיים של הילד. עגלות גמישות או קשיחות באופן מוגזם עלולות לפגוע ביציבה הנכונה של הילד ולגרום לנזק חמור עוד יותר בטווח הארוך. ורביעית, על העגלה לעמוד בדרישות התקן הישראלי, ובכדי שניתן יהיה ליהנות מן השימוש בה לאורך שנים רבות חשוב לוודא שמצורפת תעודת אחריות של היצרן בעת הקנייה. 

הנרייטה - מועדון יולדות כאן בשבילכן