נגישות

הדסה עם העיניים והלב לטובת הקהילה –

הכירו את "גימלזום", בדיקות סקר עיניים עבור בני הגיל השלישי

מערך העיניים של הדסה בשיתוף עם עיריית ירושלים דואגים לעיניים של גמלאי ירושלים.

במסגרת המיזם "גימלזום", עורכים הצוותים הרפואיים שלנו ימים מרוכזים של בדיקות עיניים בבתי אבות ומועדוני יום לגמלאים בהתנדבות, ומקיימים הרצאות בנושאי בריאות העין

גברים ונשים בגיל השלישי סובלים מבעיות ראיה שונות הנגרמות לעיתים עקב גילם כמו מחלות רשתית שונות, גלאוקומה, קטרקט, יובש בעיניים ועוד.

הזנחה של בעיות עיניים יכולה להוביל להתפתחות של מחלות שונות שעלולות לגרום לפגיעה חמורה בעין עד כדי אובדן ראיה.

צוות מערך העיניים מבית החולים הדסה יחד עם עיריית ירושלים פתחו בפרויקט משותף הנקרא "גימלזום" בו מועברות הרצאות מקוונות בשלל תחומי עיניים לאנשי הגיל השלישי בירושלים וסביבתה.

ד"ר הדס בן-אלי, מנהלת שירות אופטומטריה וביומטריה במערך העיניים ומי ש שמובילה את הפרויקטים בשיתוף פעולה עם עיריית ירושלים:

"עם הגעתה של הקורונה אל חיינו גילינו שאנשים מבוגרים לא מגיעים לבדיקות עיניים תקופתיות בשל החשש להגיע לבתי החולים.

הבנו כי חשוב ביותר להדגיש את החשיבות בבדיקות עיניים לגיל השלישי ושמירה על בריאות העין.

כך נולד המיזם שלנו ובשיתוף עם עיריית ירושלים, צוות מערך העיניים בהדסה מבצע ימי בדיקות עיניים וראייה בבתי אבות ומועדוני יום לגמלאים ברחבי ירושלים בהתנדבות. במהלך היום נכללת בדיקה מקיפה של רופא עיניים ובדיקה של אופטומטריסט, ללא עלות כמובן, על מנת לאתר מחלות עיניים שונות וקוצר ראיה שיכול להפריע להתנהלות היום יומית של המטופל שניתן לפתור.

בנוסף לבדיקות השונות, צוות מערך העיניים של הדסה מעביר לקהילת גמלאי ירושלים הרצאות שונות, באופן פרונטלי ובזום, על טיפול והתנהלות במצבים מחשידים או במצבים המצריכים בדיקת רופא.

הצופים בהרצאות נחשפים לחשיבות הרבה שיש לראייה ועל סימנים שונים שיכולים להתריע על מצבים מורכבים הדורשים פניה מידית לרופא".

ד"ר בן אלי מספרת כי עד היום הצליח הצוות לאתר בעיות עיניים שונות שלא טופלו ואף בעיות מסכנות חיים כמו גידולים בעין, מחלות רשתית, מחלות של העדשה וכדומה. "ממצאים אלו מחזקים אצלנו בכל יום מחדש את העובדה שהתערבות בקהילה יכולה למנוע סיבוכים רבים ואף להציל חיים".